statystyki

Państwo rusza Polimeksowi na ratunek. Znowu

autor: Cezary Pytlos10.07.2014, 07:13; Aktualizacja: 10.07.2014, 08:20

ARP drugi raz wesprze finansowo współwykonawcę bloków energetycznych w Kozienicach i Opolu

Porozumienie między Agencją Rozwoju Przemysłu a Polimeksem zostanie zawarte do końca miesiąca. To konieczne, by kolejną szansę dali spółce również wierzyciele finansowi, m.in. PKO BP, Pekao, BOŚ, BZ WBK, Bank Millennium. Wkrótce podpiszą oni ze spółką nowe porozumienia w sprawie warunków III etapu restrukturyzacji.

W planie ratowania spółki ważna jest nie tylko sięgająca 470 mln zł redukcja długu przez wierzycieli, lecz także ponowne finansowe zaangażowanie ARP, do której od 1,5 roku należy 1/5 akcji. Sprawa jest jednak bardzo delikatna, bo pomoc państwa może zakwestionować Komisja Europejska. Dlatego rządowa agenda chce kupić tylko obligacje spółki za 85 mln zł, które dopiero w przyszłości zamieni na akcje, by utrzymać w niej obecną pozycję.

Po transakcji sprzed 1,5 roku agencja ma w ręku 300 mln akcji firmy na ponad 1,4 mld wszystkich zarejestrowanych i jest największym akcjonariuszem.

Do zrealizowania planu ARP potrzebny jest inwestor prywatny, który pozwoli – w razie wezwania do Brukseli – wytłumaczyć się z pomocy dla prywatnego przedsiębiorstwa. Takie dopłaty są tępione w UE ze względu na zaburzenia konkurencyjności gospodarki. Chodzi o to, by urzędnicy unijni wiedzieli, że – oprócz ARP – inwestorzy ustawiali się w kolejce po akcje. A tych, o ile pod koniec lipca NWZ spółki przegłosuje stosowne uchwały, będzie aż 3,1 mld sztuk – ponad dwa razy tyle, ile jest obecnie. Nazwy nowego inwestora nie udało nam się ustalić, ale wiadomo, że rozmowy trwają co najmniej z dwoma.

Podobny manewr agencja przeprowadziła na przełomie 2012 i 2013 r. Wtedy inwestorem prywatnym był miliarder Roman Karkosik. Skupił on – przed wejściem do Polimeksu rządowej agencji – akcje spółki budowlanej, windując ich kurs nawet do poziomu ponad dwa razy wyższego niż potem cena płacona za nie przez ARP (po 50 groszy).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane