statystyki

Eksport wyhamował. Podobno tylko na chwilę

autor: Marek Chądzyński09.07.2014, 07:17; Aktualizacja: 09.07.2014, 08:54

W drugim kwartale mieliśmy spowolnienie w sprzedaży za granicę. Europejska gospodarka dostała lekkiej zadyszki, cierpimy również z powodu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Ale same zainteresowane firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

Utrzymanie wysokiego, ponad 9-proc. tempa wzrostu eksportu z pierwszych trzech miesięcy roku jest mało prawdopodobne. Piotr Bujak z PKO BP uważa, że wzrost sprzedaży za granicę wyhamował do 7,9 proc. Rafał Benecki z Banku ING sądzi, że mogło to być 8,5 proc. Marcin Mrowiec, ekspert Pekao, szacuje wzrost eksportu w II kw. na 8,7 proc.

Analitycy swoje prognozy oparli na kilku przesłankach. Pierwsza: eksport na Wschód spadał też w II kw., co jest pokłosiem kryzysu ukraińsko-rosyjskiego.

– Od marca się zaostrzał, więc jego skutki zapewne zobaczymy w wynikach handlu zagranicznego następnych miesięcy – mówi Piotr Bujak. Jeszcze na początku roku wzrost napięcia na Wschodzie dało się zrekompensować większymi obrotami z Zachodem. Bo pomagał zwiększający się popyt w głównych gospodarkach strefy euro, który przekładał się na wyraźnie rosnący eksport na te rynki.

Eksport do Niemiec – naszego głównego odbiorcy – wzrósł w tym czasie o ponad 10 proc. Czegoś takiego mało kto się spodziewał. Oczekiwano raczej 7-proc. wzrostu. Niezły wynik polskie firmy osiągały w handlu z Włochami (ok. 7 proc.), Francją (6-proc. wzrost) i Holandią (9-proc.). Nieźle wypadała też wymiana z krajami Unii Europejskiej, które nie są członkami strefy euro (średnio rosła o ok. 6 proc.).


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane