statystyki

Eksport wyhamował. Podobno tylko na chwilę

autor: Marek Chądzyński09.07.2014, 07:17; Aktualizacja: 09.07.2014, 08:54

W drugim kwartale mieliśmy spowolnienie w sprzedaży za granicę. Europejska gospodarka dostała lekkiej zadyszki, cierpimy również z powodu konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Ale same zainteresowane firmy optymistycznie patrzą w przyszłość

Utrzymanie wysokiego, ponad 9-proc. tempa wzrostu eksportu z pierwszych trzech miesięcy roku jest mało prawdopodobne. Piotr Bujak z PKO BP uważa, że wzrost sprzedaży za granicę wyhamował do 7,9 proc. Rafał Benecki z Banku ING sądzi, że mogło to być 8,5 proc. Marcin Mrowiec, ekspert Pekao, szacuje wzrost eksportu w II kw. na 8,7 proc.

Analitycy swoje prognozy oparli na kilku przesłankach. Pierwsza: eksport na Wschód spadał też w II kw., co jest pokłosiem kryzysu ukraińsko-rosyjskiego.

– Od marca się zaostrzał, więc jego skutki zapewne zobaczymy w wynikach handlu zagranicznego następnych miesięcy – mówi Piotr Bujak. Jeszcze na początku roku wzrost napięcia na Wschodzie dało się zrekompensować większymi obrotami z Zachodem. Bo pomagał zwiększający się popyt w głównych gospodarkach strefy euro, który przekładał się na wyraźnie rosnący eksport na te rynki.

Eksport do Niemiec – naszego głównego odbiorcy – wzrósł w tym czasie o ponad 10 proc. Czegoś takiego mało kto się spodziewał. Oczekiwano raczej 7-proc. wzrostu. Niezły wynik polskie firmy osiągały w handlu z Włochami (ok. 7 proc.), Francją (6-proc. wzrost) i Holandią (9-proc.). Nieźle wypadała też wymiana z krajami Unii Europejskiej, które nie są członkami strefy euro (średnio rosła o ok. 6 proc.).


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane