Główne ekonomista banku Millenium Grzegorz Maliszewski przypomina, że decyzja Komisji Europejskiej zapadła wcześniej niż się spodziewano (2016 rok), ale nie jest spełnieniem wszystkich oczekiwań Polski, ponieważ procedura zostaje zawieszona, a nie zdjęta. Pozytywny, według eksperta, jest jednak fakt, że Komisja Europejska docenia wysyłki polskiego rządu w konsolidacji finansów publicznych. Ekonomista dodaje, że sytuacja naszego budżetu się poprawia i w ciągu najbliższych dwóch lat deficyt budżetowy powinien zejść poniżej 3 procent PKB.
Zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej sytuacja w polskiej gospodarce będzie sprzyjała redukcji deficytu i zadłużenia. Grzegorz Maliszewski zwraca uwagę, że wzrost gospodarczy przyśpiesza, a coraz większą rolę odgrywa konsumpcja wewnętrzna. Inflacja pozostaje niska, ale mimo to, w opinii ekonomisty, zmniejszanie deficytu budżetowego powinno okazać się trwałe i skuteczne.

Komisja Europejska objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu w 2009 roku. Unijna instytucja wciąż będzie śledzić finanse publiczne naszego kraju. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017 zakłada, że poprawa finansów publicznych pozwoli na zdjęcie procedury w 2016 roku.

Decyzję Komisji Europejskiej musi być zatwierdzona przez ministrów finansów państw członkowskich. Ich spotkanie odbędzie się 20 czerwca.