Bruksela chwali Polskę za redukcję deficytu budżetowego i zawiesza specjalną procedurę. Komisja Europejska stwierdziła, że Polska wypełniła zalecenia dotyczące poprawy finansów publicznych.

Główne ekonomista banku Millenium Grzegorz Maliszewski przypomina, że decyzja Komisji Europejskiej zapadła wcześniej niż się spodziewano (2016 rok), ale nie jest spełnieniem wszystkich oczekiwań Polski, ponieważ procedura zostaje zawieszona, a nie zdjęta. Pozytywny, według eksperta, jest jednak fakt, że Komisja Europejska docenia wysyłki polskiego rządu w konsolidacji finansów publicznych. Ekonomista dodaje, że sytuacja naszego budżetu się poprawia i w ciągu najbliższych dwóch lat deficyt budżetowy powinien zejść poniżej 3 procent PKB.
Zdaniem rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej sytuacja w polskiej gospodarce będzie sprzyjała redukcji deficytu i zadłużenia. Grzegorz Maliszewski zwraca uwagę, że wzrost gospodarczy przyśpiesza, a coraz większą rolę odgrywa konsumpcja wewnętrzna. Inflacja pozostaje niska, ale mimo to, w opinii ekonomisty, zmniejszanie deficytu budżetowego powinno okazać się trwałe i skuteczne.


Komisja Europejska objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu w 2009 roku. Unijna instytucja wciąż będzie śledzić finanse publiczne naszego kraju. Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2014-2017 zakłada, że poprawa finansów publicznych pozwoli na zdjęcie procedury w 2016 roku.

Decyzję Komisji Europejskiej musi być zatwierdzona przez ministrów finansów państw członkowskich. Ich spotkanie odbędzie się 20 czerwca.