statystyki

Dywidendy: Które spółki wpłacają najwięcej do naszego budżetu?

autor: Marek Chądzyński02.06.2014, 07:00; Aktualizacja: 02.06.2014, 10:23
Najhojniejszym donatorem państwa będzie PGE. Wypłaci 1,3 mld zł

Najhojniejszym donatorem państwa będzie PGE. Wypłaci 1,3 mld złźródło: Dziennik Gazeta Prawna

4,6 mld zł wpłacą w tym roku do publicznej kasy spółki z udziałem Skarbu Państwa. – To sporo mniej niż w latach 2009–2012, ale i tak dużo – komentują eksperci.

Najbardziej hojnie swoimi zyskami ze Skarbem Państwa podzieli się PGE – zamierza wpłacić do jego kasy 1,3 mld zł. Spółka, w której państwo ma prawie 62 proc. udziałów, tym samym wyraźnie powiększy dywidendę – w 2013 r. przekazało do budżetu niespełna miliard złotych.

Ale PGE jest w mniejszości. Inne giełdowe tuzy wypłacą państwu mniejsze sumy. Dotyczy to również PZU, które brylowało na dywidendowej scenie w ubiegłym roku, wspomagając budżet kwotą ponad 1,5 mld zł.

Łącznie do tegorocznego planu budżetowego wpisano 4,6 mld zł z dywidend, czyli o blisko 2 mld zł mniej niż w roku ubiegłym. To również daleki wynik od rekordowych lat 2009 i 2012, kiedy to zła sytuacja państwowej kasy spowodowała, że przedstawiciele ministra skarbu byli wyjątkowo aktywni na walnych zgromadzeniach spółek, a dywidendy sięgały 8 mld zł.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane