statystyki

Zielony biznes: Ile wart jest rynek handlu marihuaną?

autor: Mariusz Janik07.03.2014, 07:20; Aktualizacja: 07.03.2014, 08:24
Władze Kolorado oszacowały obroty branży – w ciągu bieżącego roku podatkowego z rąk do rąk przejdzie towar wartości miliarda dolarów.

Władze Kolorado oszacowały obroty branży – w ciągu bieżącego roku podatkowego z rąk do rąk przejdzie towar wartości miliarda dolarów.źródło: ShutterStock

Kolejne amerykańskie stany, po Kolorado i Waszyngtonie, rozważają legalizację rekreacyjnego użycia marihuany. Bo trawka to wielomiliardowy biznes, który płaci spore podatki.

Paliłem zioło jako dzieciak. Dziś uważam to za zły nawyk, niewiele odbiegający od palenia papierosów, od których byłem uzależniony przez spory kawałek dorosłego życia. Jednak nie sądzę, żeby zioło było bardziej niebezpieczne niż alkohol – rzucił Barack Obama w rozmowie z szefem magazynu „New Yorker”. David Remnick, doświadczony wyga, natychmiast dostrzegł lukę w gardzie prezydenta. – A więc jest mniej niebezpieczne? – zapytał. Cisza. W chwilach, gdy pada trudne pytanie albo Obama próbuje nie powiedzieć czegoś, co królowałoby w mediach przez tygodnie, takie pauzy są nagminne.

– W kategoriach wpływu na indywidualnego konsumenta palenie marihuany nie jest czymś, do czego bym zachęcał. Powiedziałem już córkom, że to zły pomysł, że to strata czasu, że to nie jest zdrowe – zaczął ostrożnie raz jeszcze. I przeszedł do sedna. – Dzieciaki nie powinny trafiać za to do więzień, w sytuacji gdy faceci, którzy pisali prawo, prawdopodobnie robili to samo. Ważne, żeby legalizacja marihuany w Kolorado i Waszyngtonie poszła dalej, bo trzeba skończyć z sytuacją, w której olbrzymia liczba ludzi przy tej czy innej okazji złamała prawo, a tylko nieliczni zostali za to ukarani – skwitował.

Mimo wszystkich zastrzeżeń, jakimi Obama opatrzył wypowiedź, burzy nie dało się uniknąć. Przez kilka tygodni riposty i komentarze rozmaitych graczy amerykańskiej polityki nie cichły. Jedno nie ulega wątpliwości: lawina, jaką jest proces legalizacji trawki, ruszyła.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane