Bezrobocie w Europie jest zbyt wysokie - uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Przedstawiciele MFW przedstawili w kancelarii premiera raport o rynku pracy i wzroście gospodarczym po kryzysie.

Antonio Spilimbergo z Funduszu podkreśla, że o ile problem jest łatwo zdiagnozować, to już znalezienie lekarstwa nie jest proste. Jak podkreślił - w ostatnich latach bezrobocie wzrosło, ale jego przyczyną są zaniedbania jeszcze sprzed kryzysu. Niestety, nie ma uniwersalnego panaceum na ten problem, dlatego raport nie wskazuje, jak poszczególne kraje powinny sobie z nimi radzić - dodał.

Odnosząc się do raportu sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Jasser dodał, że rozwiązać trzeba nie tylko obecne kłopoty z bezrobociem, ale też nadchodzące problemy z brakiem rąk do pracy. Niekorzystne tendencje demograficzne są trudne do odwrócenia i wkrótce postawią przed nami nowe wyzwania - podkreślił.

Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego zwraca uwagę na palący problem bezrobocia wśród młodych. W takich krajach jak Grecja, czy Hiszpania zatrudnienia nie może znaleźć blisko 60 procent osób poniżej 25 roku życia.