Wzrost gospodarczy w 2013 r., który wyniósł według wstępnych danych 1,6% r/r, okazał się lepszy od prognoz i od zapisów budżetowych, powiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Minister podtrzymał, że oczekuje dalszej poprawy w gospodarce i wyższego wzrostu w 2014 r.

"Cieszy mnie ogłoszenie informacji o PKB za 2013 r., ponieważ prognozy i zapis w budżecie mówiły o 1,5-procentowym wzroście. To dobry sygnał i oczekuję, że rok 2014 będzie jeszcze lepszy" - powiedział Szczurek na konferencji prasowej.

GUS podał dziś pierwszy szacunek wzrostu PKB za 2013 r., według którego wzrost sięgnął 1,6% (wobec 1,9% w 2012 r.). Konsensus analityków ankietowanych przez agencję ISBnews wynosił 1,5%.

Minister finansów dodał, że mniej optymistyczne są dane o bezrobociu, ale liczy, że wraz z poprawiającą się sytuacją gospodarczą Polski także ten wskaźnik zacznie się w tym roku poprawiać.

Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec grudnia 2013 r. 13,4%, czyli tyle samo, co rok wcześniej.

Według tegorocznego budżetu, wzrost PKB ma w tym roku wynieść 2,5%, choć bank centralny przewiduje (w listopadowej projekcji), że będzie to 2,9%, zaś analitycy uwzględnieni w konsensusie ISBnews stawiają na 3,0%.