Za kilka tygodni Rosja powinna znieść embargo na unijną wieprzowinę. Taką deklarację złożył na antenie radiowej Jedynki minister rolnictwa, Stanisław Kalemba.

Polityk PSL podkreślił, że sprawa ma związek z afrykańskim pomorem świń na Litwie. Jeszcze dziś lub jutro w Moskwie ma pojawić się unijny komisarz do spraw rolnictwa Tonio Borg. Embargo powinno dotyczyć tylko Litwy - twierdzi Stanisław Kalemba. Zaznaczył jednak, że Rosja w tej sprawie postrzega Unię jako obszar jednolitego rynku, stąd zakaz na wszystkie kraje Wspólnoty. Uważam, że znajdziemy rozwiązanie, które załagodzi sprawę, a te kraje, które mają dobre wyniki badań, powinny mieć umożliwiony transport - oświadczył minister Kalemba.
Embargo na pewno przyniesie straty polskim eksporterom wieprzowiny. Ministerstwo nie pozostaje bierne, wszystko jednak zależy od tego, ile ta sytuacja będzie trwać - mówił Stanisław Kalemba. Jak dodał, resort w najbliższych latach dofinansuje fermy trzody chlewnej.

Minister Kalemba odniósł się również do sprawy unijnych przepisów ograniczających wędzenie mięsa. Jak zapowiedział, 6 lutego w Warszawie spotka się z przedstawicielami branży wędliniarskiej. Będziemy próbowali im pomóc w zakresie badań ich produktów, jednak sprawa na poziomie unijnym toczy się już od 2005 roku, a rozporządzenie Komisji Europejskiej wydano w 2011 roku - mówił minister.