Rosja wprowadziła dzisiaj zakaz importu na swoje terytorium wieprzowiny, pochodzącej z całej Unii Europejskiej. Wiadomość potwierdził zastępca głównego lekarza weterynarii, odpowiedzialny za bezpieczeństwo żywności pochodzenia zwierzęcego, Jarosław Naze. Przyczyna to zagrożenie afrykańskim pomorem świń.

Według porozumienia z Unią Europejską Rosjanie kupują wieprzowinę pod warunkiem, że cały obszar Wspólnoty jest wolny od afrykańskiego pomoru. Tymczasem ogniska tej groźnej choroby wykryto na Litwie. Rosyjskie restrykcje objęły całą Unię Europejską, w tym Polskę mówi doktor Jarosław Naze.

Afrykański pomór świń to choroba wirusowa, niezwykle groźna dla świń i dzików. Chorych zwierząt się nie leczy, ale profilaktycznie wybija i utylizuje. Choroba pochodzi z Afryki, stąd jej nazwa. Wirus pojawił się w Gruzji i atakuje Europę od wschodu. Ogniska choroby są już w Rosji, na Ukrainie, na Białorusi i - na Litwie. Poza Litwą Unia Europejska jest od choroby tej wolna. Wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest groźny dla człowieka.