Liczba paczkomatów InPost w Wielkiej Brytanii przekroczyła 500 maszyn, podał Integer.pl. Docelowo, brytyjska ekspansja paczkomatów zakłada rozlokowanie 2.000 urządzeń do połowy 2014 roku.

"Potencjał Wielkiej Brytanii jest ogromny - to kraj, który jest najbardziej zaawansowanym europejskim rynkiem w obszarze e-commerce. Brytyjczycy stawiają na wygodę zarówno podczas robienia zakupów, jak i ich dostarczania. Czekanie na kuriera w domu traci na popularności. Dla zdecydowanej większości Brytyjczyków wygodniejszą formą dostawy jest opcja 'kliknij i pobierz'" - powiedziała Estate Manager InPost UK Lorna Mushing, cytowana w komunikacie spółki.

Sektor e-handlu w Wielkiej Brytanii rośnie w tempie 40% rocznie. W 2012 roku wyceniany był na około 78 mld GBP - czyli niemal o 14 razy więcej niż polski e-commerce. Brytyjskie Biuro Krajowe Statystyki Sprzedaży Detalicznej podaje, że około 10,2% wszystkich zakupów detalicznych - bez paliwa - jest tam dokonywane drogą internetową, podano również.

"Na Wyspach działa już ponad 500 maszyn. To obecnie największa sieć samoobsługowych terminali do nadawania i odbierania przesyłek 24/7 w Wielkiej Brytanii - kraju, który posiada największy rynek handlu online w Europie, wyceniany na 615 mln GBP tygodniowo. Docelowo, brytyjska ekspansja Paczkomatów zakłada rozlokowanie 2.000 urządzeń do połowy 2014 roku" - czytamy dalej.

Spółka przypomina, że od początku 2013 roku terminale InPost pojawiły się także w Brazylii i Rumunii, na Ukrainie, Słowacji, i w Czechach, do końca tego roku na całym świecie funkcjonować będzie - w różnych modelach biznesowych - około 2.750 tych terminali. Paczkomaty InPost są już dostępne w 15 krajach na całym świecie - w ciągu 2 lat podbiły oprócz Polski: Arabię Saudyjską, Australię, Chile, Wielką Brytanię, Irlandię, Islandię, a także Litwę, Łotwę, Ukrainę, Estonię, Rosję, Cypr, Słowację oraz w Czechy. Trwają prace nad pozyskaniem około 6000 lokalizacji na kolejne urządzenia.

Międzynarodowa strategia Grupy Integer.pl realizowana jest przy współudziale PineBridge Investments, globalnego funduszu private equity i zakłada uruchomienie w ciągu czterech lat 16 tys. Paczkomatów w Europie. W ciągu najbliższych 4-5 lat Paczkomaty InPost pojawią się również w obu Amerykach oraz w Azji. Całość inwestycji docelowo może sięgnąć nawet 1 mld euro. W USA Grupa Integer.pl planuje uruchomić 10.000 Paczkomatów do końca 2016 roku, zaś w Azji w pierwszej kolejności Paczkomaty wejdą do Chin – do Pekinu i Szanghaju.

Integer.pl, to właściciel InPost, alternatywnego operatora pocztowego. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 281,93 mln zł w 2012 r. wobec 248,96 mln zł rok wcześniej.