Polski Holding Obronny chce zwiększyć eksport broni i wyposażenia dla wojska do ponad 1 mld zł rocznie, poinformował agencję ISBnews prezes Krzysztof Krystowski. Wobec trudnej sytuacji gospodarczej, holding spodziewa się lekkiego pogorszenia wyników w 2013 r. i wdraża program restrukturyzacji, zakładający uzyskanie 400 mln zł oszczędności w ciągu 5 lat.

"W 2012 r. jako grupa zrzeszająca ok. 40 spółek mieliśmy 3,5 mld zł przychodów, EBIT przekraczający 80 mln zł. Niestety, bieżący rok może być nieco gorszy, szczególnie w kontekście zapowiadanych cięć w wydatkach budżetowych, w tym na obronność" - powiedział Krystowski w rozmowie z ISBnews podczas gali wręczania nagród "TOP 20. Najlepsi menadżerowie na czas kryzysu" tygodnika "Wprost".

Ekspansja na drugim planie, na razie najważniejsze oszczędności

PHO liczy natomiast na wzrost sprzedaży eksportowej - w 2013 r. będzie to ok. 600 mln zł, ale docelowo chce za granicę sprzedawać za ponad 1 mld zł. Niemniej priorytetem na teraz pozostaje przystosowanie holdingu do funkcjonowania w trudnych warunkach spowolnienia gospodarczego.

"Tym ważniejsza jest dla nas dyscyplina budżetowa, kosztowa, usprawnianie działalności poprzez wdrażanie nowych systemów zarządzania. W efekcie w ciągu najbliższych 5 lat zamierzamy wygenerować 400 mln zł oszczędności" - dodał prezes.

Holding czeka sprzedaż kilku spółek

W jego ocenie, restrukturyzacja holdingu będzie wiązać się także ze sprzedażą kilku spółek, które nie są niezbędne do funkcjonowania całej grupy. Już dziś prowadzone są wstępne rozmowy, a w 2 przypadkach negocjacje są na dość zaawansowanym poziomie.

"W jednym wypadku jest to Stomil Poznań, produkujący m.in. specjalistyczne ogumienie do zastosowań militarnych. Prowadzimy obecnie rozmowy z inwestorami, są to globalne koncerny oponiarskie" - powiedział Krystowski.

Prezes podtrzymał także plany holdingu wejścia na GPW w 2015 r., ale na razie nie ma w tym przypadku żadnych konkretów. Szczególnie w kontekście obecnej sytuacji rynkowej.

Polski Holding Obronny jest największym producentem i dostawcą uzbrojenia w Polsce i jednym z największych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Pod marką Polskiego Holdingu Obronnego działa ponad 40 firm sektora obronnego w Polsce i za granicą, w których pracuje prawie 10 tysięcy pracowników. Liderem PHO jest Bumar.