Brak możliwości korzystania ze smartfona jako routera lub zakaz udostępniania usługi internetu innym osobom. Tego typu „perełki” znaleźliśmy w Regulaminach usług operatorów komórkowych. Czy mają prawo do tego rodzaju zapisów i co z tego wynika dla klientów?

Nowoczesne urządzenia mobilne z usługą internetu są coraz częściej wykorzystywane przez konsumentów usług telekomunikacyjnych do nieodpłatnego udostępniania łącza internetowego innym urządzeniom. Hotspot osobisty to dosyć popularny sposób korzystania z internetu, w momencie kiedy posiadamy kilka urządzeń, także przenośnych, ale tylko jedno źródło internetu, np. w telefonie komórkowym. Dzięki specjalnej funkcji telefonu, możemy udostępnić nasz internet innemu urządzeniu, tabletowi czy laptopowi. No właśnie: czy możemy? Okazuje się, że operator komórkowy w takim przypadku może nam wyłączyć usługę. Taka sytuacja ma miejsce w Play.

„Klienci nie płacą żadnych dodatkowych kosztów (jeśli chodzi o hotspot przyp. red.) . Warto jednak pamiętać, że regulaminy usług zakazują takiego wykorzystania smartfona. Użytkownik ryzykuje utratę dostępu do usług. – informuje Marcin Gruszka z Play.

O tym traktuje punkt 31 Regulaminu Usługi „Pakiety Internet” w Play: - W ramach usługi zakazane jest wykorzystanie telefonu komórkowego jako modem podłączony do komputera (tzw. tethering). W przypadku wykrycia takiego działania przez Operatora, Operator zastrzega sobie prawo do nieodwołalnego wyłączenia usługi Abonentowi.

Reklama

Z informacji uzyskanych od operatora sieci Play wynika, że nie blokował on dotychczas dostępu do usług na podstawie pkt 31. Przedstawiciele Play nie komentują jednak skąd ten, dość dziwny zapis w regulaminie, ani w jaki sposób sprawdzą, w jakim urządzeniu i w jaki sposób klient korzysta z tej usługi.

Inne sieci zastrzegają, że nie prowadza tego typu praktyk. „ Za włączenie usługi (hotspot - przyp. red.) klient nie ponosi dodatkowego kosztu. Jednak za korzystanie z internetu w ramach połączeń z hotspotem płaci zgodnie z ofertą lub taryfą, z której korzysta. Oznacza to na przykład, że jeśli korzysta z taryf z pakietem internetowym, to może ten pakiet wykorzystać na tethering, a w przypadku braku pakietu płaci za użytkowanie internetu zgodnie ze stawkami określonymi w regulaminie promocji” – mówi Arkadiusz Majewski z Plus.

Reklama

Również w Orange nie ma żadnych ograniczeń ani dodatkowych opłat warunkujących możliwość korzystania z funkcji hotspota osobistego. Każdy klient dysponujący smartfonem lub modemem z tą funkcjonalnością, może korzystać z niej w ramach posiadanego abonamentu lub doładowania. Opłata, jaką ponosi za związaną z tym transmisję danych, jest zależna od planu taryfowego, z którego korzysta.

W T-Mobile też możemy korzystać z tetheringu, bez opłat, za to w regulaminie Warunki Oferty Promocyjnej „Internet Non-Stop w T-Mobile” znajdujemy inny ciekawy zapis. W związku z niniejszą ofertą abonent nie ma prawa świadczyć usług będących przedmiotem niniejszej promocji bezpośrednio lub pośrednio osobom trzecim. Co oznaczają te osoby trzecie wyjaśnia Piotr Jaszczuk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

„Kiedy abonent wykorzystuje usługę wyłącznie dla celów prywatnych i udostępnia ją osobom najbliższym to zakładamy, że za korzystanie nie pobiera opłat. Inaczej może być w przypadku udostępniania usługi osobom trzecim. W przypadku stwierdzenia przez operatora wykorzystywania usługi niezgodnie z Regulaminem, operator może wyłączyć usługę dodatkową - pakiet na Internet, ale abonent zachowuje podstawowe usługi. Regulamin stanowi w tym wypadku ochronę praw przysługujących operatorowi, podpisując umowę konsument zapoznał się i zaakceptował warunki określone w regulaminie usługi”.

Klient musi pamiętać, że podpisując umowę godzi się na warunki stawiane przez operatora. Wykupując pakiet danych na internet, w komórce nie możemy z nim robić, co się nam podoba. Wykupując taki pakiet jako usługę detaliczną, należy wykorzystywać ją zgodnie z jej charakterem i w zgodzie z Regulaminem. Innymi słowy, operator może domniemywać, że osoba, która korzystała z naszego pakietu internetowego za sprawą tetheringu, mogła za to zapłacić.

„Nie tylko w tym przypadku występują ograniczenia w korzystaniu z usługi, np. w sytuacji, w której abonent wykorzystywałby kartę SIM niezgodnie z jej przeznaczeniem do kierowania ruchu do sieci innego operatora, operator chroniąc swój interes ekonomiczny w zgodzi z zapisami Regulaminu może zablokować usługę a nawet rozwiązać umowę. Obowiązuje tu zasada ochrony interesu ekonomicznego operatora. Zasad ta jest jednym za warunków umowy w przypadku usług detalicznych.

Jak twierdzi ekspert z UKE, tego typu zapisy są klasyczną i standardową formą zabezpieczenia interesów operatora telekomunikacyjnego świadczącego usługi detaliczne.

Do tej pory do Urzędu Komunikacji Elektronicznej nie wpłynęły od konsumentów zgłoszenia związane z przypadkami „nieodwołalnego wyłączenia usługi Abonentowi w związku z wykorzystanie telefonu komórkowego jako modemu podłączonego do komputera (tzw. tethering)”.