Poprawę koniunktury sygnalizuje 10% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 27% (w grudniu odpowiednio 12% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie, podał GUS.

"W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest bardziej negatywnie niż w grudniu i gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat. Bieżąca i przyszła sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej negatywnie niż przed miesiącem" - głosi komunikat.

Jednostki zapowiadają, iż ceny towarów w najbliższych trzech miesiącach mogą rosnąć w tempie zbliżonym do prognozowanego w grudniu, poinformował też urząd.

Pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż: artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 25 – spadek o 2 pkt proc.), pojazdy samochodowe (minus 19 – spadek o 2 pkt proc.), żywnościowej (minus 19 – spadek o 8 pkt proc.) oraz włókno, odzież, obuwie (minus 13 – bez zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca), czytamy w materiale.

W styczniu ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym oceniany jest nieco mniej negatywnie niż w grudniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich dwóch lat, podał też GUS.