Po skandalu podsłuchowym w Wielkiej Brytanii i likwidacji czołowego tabloidu grupy, „News of the World”, głowni udziałowcy domagali się ustąpienia Murdocha z kierownictwa firmy. Podział grupy i jej rebranding – Murdoch już nie figuruje wśród kierownictwa News Corp. – ma wyciszyć największych oponentów medialnego magnata.

Podział a właściwie rebranding

News Corporation zachowa swoją nazwę dla globalnego biznesu wydawniczego, natomiast aktywność grupy w sferach filmu i telewizji zostanie skupiona w odrębnej firmie Fox Group – pisze portal advanced-television.com.

Rupert Murdoch, główny właściciel News Corp. w mailu adresowanym do pracowników koncernu podkreśla, że zmiany zawsze wprowadzają jakiś element niepewności, ale – jak dodał – “osiągnęliśmy to, co innym wydawało się niemożliwe.

W ślad za rebrandingiem jednej z wiodących na świecie grup medialnych, poszły także symboliczne zmiany kadrowe. Chase Carey, dotychczasowy prezydent i główny szef operacyjny (COO) w News Corp. będzie sprawował te same funkcje w Fox Group, podczas gdy Murdoch będzie dyrektorem wykonawczym (CEO) i prezesem. Na czele News Corp. stanie Robert Thomson, były redaktor naczelny „Times’a”.