News Corp., jedna z wiodących firm medialnych na świecie, kontrolowana przez Ruperta Murdocha, zanotowała ostry wzrost zysków dzięki sprzedaży jednej ze spółek holdingu oraz doskonałym przychodom sieci kablowych grupy.

Zysk netto za trzeci kwartał wyniósł 2,3 mld dolarów, czyli był trzykrotnie większy od kwoty 786 mln dolarów za ten sam okres przed rokiem. Całkowite przychody zwiększyły się o 2 proc. do 8,14 mld dolarów. Ta kwota obejmuje 1,38 mld dolarów wpływów ze sprzedaży spółki NDS, zajmującej się kodowaniem płatnej telewizji – relacjonuje serwis BBC.

Przychody sieci kablowych grupy wzrosły o 16 proc. do 2,45 mld dolarów, głownie dzięki większym wpływom ze sprzedaży reklam. Generalnie wyniki koncernu są znacznie lepsze niż oczekiwano. Akcje News Corp. podrożały o 3 proc. ale zysk operacyjny wydawnictw koncernu spadł o połowę do 57 mln dolarów z 110 mln dolarów, głównie z powodu niższych wpływów z reklamy. Spadek ten byłby większy, gdyby nie oddział brytyjski, który skorzystał na wprowadzeniu nowego tytułu “Sunday Sun”.

Po wybuchowym dla firmy roku, obfitującym w głośny skandal podsłuchowy na Wyspach, wielu akcjonariuszy głosowało w zeszłym miesiącu za rozdzieleniem funkcji dyrektora zarządzającego i prezesa koncernu, sprawowanych obecnie przez Murdocha. Ale ponieważ rodzina medialnego magnata posiada 40 proc. praw do głosowania, wniosek udziałowców został odrzucony.