Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się wczoraj na dwie fuzje, które zmienią kształt pierwszej dziesiątki naszego sektora bankowego: połączenie Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku (powstanie bank nr 3 na naszym rynku) oraz Raiffeisen Bank Polska i Polbanku (nr 8 pod względem aktywów).
BZ WBK jest własnością hiszpańskiej grupy Santander, Kredyt Bank – belgijskiego KBC. Kilka miesięcy temu Belgowie zgodzili się na sprzedaż Kredyt Banku Hiszpanom w zamian za akcje BZ WBK. Grupa KBC zapowiedziała, że sprzeda te walory w ramach oferty publicznej.
Zsumowana wartość rynkowa obu łączących się banków przekracza 22 mld zł. Na wiadomość o zgodzie nadzoru walory Kredyt Banku zyskały na warszawskiej giełdzie blisko 1 proc. Cena sięgnęła 15,65 zł. Akcje BZ WBK podrożały wczoraj o 0,2 proc., do 239,9 zł. Analitycy zwracają uwagę, że obecni posiadacze papierów KB mogą liczyć na dywidendę z zysku wypracowanego jeszcze samodzielnie przez BZ WBK. W pierwszych trzech kwartałach tego roku BZ WBK miał skonsolidowany zysk netto przekraczający miliard złotych. Kredyt Bank zarobił w tym czasie blisko 230 mln zł.