Szykuje się największy w Polsce debiut giełdowy prywatnej firmy. Alior Bank, najszybciej rozwijający się kredytodawca w kraju, zamierza pozyskać nawet 2,5 mld zł podczas pierwotnej oferty publicznej.

Sam Alior planuje zdobyć od inwestorów 700 mln zł ze sprzedaży nowych akcji, ale za to Carlo Tassara, firma założycielska banku należąca do francuskiego inwestora Romaina Zaleskiego, zaoferuje 26 mln akcji – wynika z opublikowanego dzisiaj prospektu banku. Alior, który skieruje na rynek nawet 51 mln akcji, zmniejszy ofertę o 15,1 mln, jeśli ostateczna cena emisyjna zostanie ustalona na poziomie górnego limitu, czyli 71 zł za akcję – podał bank w odrębnym komunikacie, na który powołuje się agencja Bloomberg.

Od czasu powstania w 2008 roku Alior Bank zbudował trzecią największą w Polsce sieć własnych placówek. Potrzebuje on nowych funduszy na zwiększenie akcji kredytowej oraz dla stawienia czoła konkurencji ze strony hiszpańskiego Banco Santander i zapowiadającego dalsza ekspansję Getin Noble Banku, należącego do miliardera Leszka Czarneckiego. Z prospektu wynika, że firma Carlo Tassara sprzeda pod koniec 2013 roku przynajmniej 30 proc. dalszych udziałów w Alior Banku dla banku lub ubezpieczyciela, aby obniżyć swoje długi.

„Oferta jest kosztowna, szczególnie jeśli weźmie się po uwagę ryzyko spowolnienia gospodarki w przyszłym roku oraz prawdopodobny spadek popytu na kredyty” – mówi Jarosław Niedzielewski z funduszu Investors TFI w Warszawie – „Obecnie trudno także powiedzieć, kto mógłby kupić pakiet kontrolny” od Carlo Tassara.
Będzie to największa pierwotna oferta publiczna w Polsce od czasu giełdowego debiutu kontrolowanej przez państwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która sprzedała akcje za 5,37 mld zł w 2011 roku, a równocześnie największy w kraju giełdowy debiut spółki prywatnej.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zgodził się kupić akcje Alioru za 320 mln zł. Do indywidualnych inwestorów trafi nie więcej niż 5 proc. akcji. Ostateczna cena emisyjna ma być ustalona 4 grudnia, kiedy zakończy sie budowanie księgi popytu dla inwestorów instytucjonalnych. Jesli podczas debiutu wszystkie akcje banku zostaną sprzedane, wówczas inwestorzy będa posidac 66,9 proc. udzialów Alioru.

Bank zamierza zadebiutować na giełdzie w Warszawie 14 grudnia.