Francuski Societe Generale, Royal Bank of Canada i Bank o America Corp znalazły się na dodatkowej liście dziewięciu globalnych banków, które objęto śledztwem w sprawie manipulacji Liborem przez prokuratury stanów Nowy Jork i Connecticut.

Banki te otrzymały subpoenas, czyli obwarowane karą wezwania do stawiennictwa przed organami dochodzeniowymi. W praktyce obejmuje to również obowiązek dostarczenia odpowiednich dokumentów lub złożenia zeznań przez uprawomocnionego przedstawiciela.

W sumie, poczynając od sierpnia, prokurator generalny Nowego Jorku Eric Schneiderman wystawił już wezwania dla 16 banków. Schneiderman i prokurator generalny Connecticut George Jepsen wspólnie badają zarzuty manipulowania przez wspomniane banki londyńską międzybankową stopą procentową Libor, która jest stosowana na całym świecie w transakcjach opiewających łącznie na wiele bilionów dolarów.

Reklama

Informatorzy agencji Bloomberg twierdzą, że wśród siedmiu banków, do których skierowano subpoenas, są największy w USA bank JPMorgan Chase & Co. oraz brytyjski Barclays

Poza trójką banków wspomnianych na wstępie, czyli Societe Generale, Royal Bank of Kanada i Bank of America Corp., wśród objętych śledztwem są także Credit Suisse, Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ, Norinchukin Bank, Rabobank, Lloyd’s Banking Group i West LB, niemiecki kredytodawca, który przerwał już swoją działalność. Natomiast na Florydzie subpoeans rozesłano do kilkunastu instytucji finansowych, w tym do szwajcarskiego UBS, niemieckiego Deutsche Bank i brytyjskiego HSBC Holdings.
RBC, Lloyd’s i Rabobank zapewniły o swej współpracy z regulatorami i organami dochodzeniowymi w sprawie Liboru.