„Banki i tak przestały już pożyczać, w najlepsze wycofują aktywa, toteż opodatkowanie banków nie ma żadnego znaczenia” – argumentował wczoraj w wywiadzie szef węgierskiego rządu. Podatek pozostanie na tym samym poziomie, a wpływy z niego mają zabezpieczyć dochody budżetu, gdyż za przekroczenie deficytu mogłoby grozić zamrożenie funduszy rozwojowych z Unii Europejskiej – wyjaśniał dodatkowo rząd Węgier.

O zmniejszenie obciążeń fiskalnych banków apelował Międzynarodowy Fundusz Walutowego, adresat złożonego jeszcze w zeszłym roku wniosku Budapesztu o pomoc finansową.

Utrzymanie podatku może skłonić zagranicznych właścicieli węgierskich banków do zwiększenia odpływu kapitału z kraju, potęgując ryzyko przeciągającej się recesji – ostrzegł dzisiaj Levente Kovacs, sekretarz generalny Związku Banków na Węgrzech. I zapowiedział, że szef tej organizacji, Mihaly Patai ustąpi z tego stanowiska, jeśli parlament zaaprobuje wspomniane decyzje.

Węgry wystąpiły o pomoc do MFW w listopadzie zeszłego roku, kiedy rating kredytowy tego kraju został obniżony do kategorii śmieciowej. Rokowania w sprawie pozyczki w wysokości 15 mld dolarów były wielokrotnie odkładane z powodu sprzeciwu Orbana wobec prawnych i gospodarczych warunków udzielenia pomocy, nakreślonych przez MFW i UE.

Wczoraj Orban oświadczył, że jest juz “bardzo blisko” do porozumienia z MFW, chociaż uchylił się od podania konkretnej daty. Dodał natomiast, że Węgry nie potrzebują pieniędzy z MFW, zabiegają jedynie o linię kredytową, traktowaną jako środek ostrożności.

Minister gospodarki Gyorgy Matolscy powiedział, że Węgry nie tylko nie obetną, ale zwiększą planowany podatek od transakcji bankowych z 0,1 proc. do 0,2 proc., wprowadzą opłaty za infrastrukturę firm użyteczności publicznej, zredukują ulgi na rzecz węgierskiego biznesu oraz opodatkują zasiłki pracownicze.

Związek Banków na Węgrzech stwierdził, że jest „zaszokowany” faktem, iż rząd złamał własną obietnicę obniżenia podatku bankowego o połowę. Decyzje te stanowią zagrożenie dla potencjału kredytowego banków, „możliwego do przewidzenia” finansowania gospodarki oraz dla jej odrodzenia się z recesji – głosi oświadczenie organizacji.