"Wraz z zakupem obligacji emitowanych przez Agencję Zarządzania Długiem (AKK) o wartości 250 tysięcy euro z pięcioletnią zapadalnością można by otrzymać obywatelstwo węgierskie" - precyzuje projekt ustawy złożonej w parlamencie przez Antala Rogana, szefa frakcji parlamentarnej partii Fidesz.

W tekście opublikowanym na stronie internetowej węgierskiego parlamentu postuluje się utworzenie pojęcia "obywatelstwo inwestorów", kategorii jeszcze nieznanej na Węgrzech, lecz istniejącej w krajach imigracyjnych, takich jak np. Kanada.

W projekcie ustawy nie wymienia się żadnej narodowości, lecz jego współautor, deputowany Fideszu Mihaly Babak powiedział, że rząd myśli przede wszystkim o inwestorach z Chin.

"Chińczycy wielokrotnie prosili nas o pomoc w inwestowaniu na Węgrzech. Jeśli ktoś chce stać się poważnym udziałowcem na rynku, jako osoba z obywatelstwem węgierskim będzie miał o wiele więcej możliwości" - zapowiedział Babak w wypowiedzi dla "Nepszabadsag", czołowej gazety na Węgrzech. Podkreślił jednocześnie, że ustawa ta pomoże zmniejszyć zadłużenie kraju.