Większość zbóż, wołowina i drób staniała na początku lipca tego roku - wynika z tygodniowego raportu Agencji Rynku Rolnego.

Wskazano, że na rynku krajowym potaniała, w pierwszym tygodniu lipca br., pszenica, żyto i kukurydza, a podrożał jęczmień paszowy.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW od 2 do 8 lipca średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 913 zł/t, czyli była o 1,6 proc. niższa niż w poprzednim tygodniu i - o 3 proc. niż miesiąc wcześniej oraz - o 7 proc. wobec ubiegłego roku.

Z informacji wynika, że za żyto konsumpcyjne przeciętnie płacono 837 zł/t, czyli o 2,1 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Ale żyto kosztowało o 7 proc. więcej niż przed rokiem.

Podano też, że cena jęczmienia paszowego, w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, wzrosła o 6,7 proc., do 861 zł/t, czyli cena była o 2 proc. niższa niż przed miesiącem, ale o 17 proc. wyższa niż przed rokiem.

Dodano, że przeciętna cena skupu kukurydzy obniżyła się do 872 zł/t, tj. o 1 proc. w porównaniu z poprzednim tygodniem. Ziarno to było również o 2 proc. tańsze niż przed miesiącem i o 11 proc. tańsze niż rok wcześniej.

Jak poinformowano w raporcie, cena skupu żywca wieprzowego wynosiła przeciętnie 5,59 zł/kg, tj. o 1 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 1 proc. mniej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena ta była o 17 proc. wyższa od płaconej w porównywalnym okresie poprzedniego roku.

Natomiast za żywiec wołowy uzyskiwano średnio 6,36 zł/kg, czyli o 0,4 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, ale o 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i - o 16 proc. niż przed rokiem.

Średnia krajowa cena skupu kurcząt brojlerów wynosiła 4,00 zł/kg, tj. o 0,4 proc. mniej niż tydzień wcześniej i - o 2 proc. mniej niż przed miesiącem, ale o 14 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Cena skupu indyków wzrosła do 5,31 zł/kg i była o 1,5 proc. wyższa niż tydzień wcześniej. Jednocześnie za indyki zakłady drobiarskie płaciły na poziome zbliżonym do notowanego miesiąc wcześniej, ale o 12 proc. niższym niż przed rokiem.

W informacji podano też, że odtłuszczone mleko w proszku podrożało o 0,5 proc., do 8,53 zł/kg.