Mamy nienotowany od czterech lat wzrost popytu na autogaz. Wracającą koniunkturę wykorzystał rosyjski Novatek.
Spadkowy trend sprzedaży autogazu w Polsce zaczyna się odwracać. Wstępne dane Polskiej Organizacji Gazu Płynnego wskazują, że pierwsze miesiące tego roku przyniosły wzrost popytu na to paliwo o 4 proc.
Dotąd mimo rosnącej sprzedaży aut na gaz płynny (jesteśmy numerem dwa na świecie pod względem ich liczby) zużycie autogazu spadało. Z takim trendem mieliśmy do czynienia od ponad czterech lat. Na przykład w minionym roku polscy kierowcy zatankowali o 3 proc. mniej, choć sprzedaż aut na gaz wzrosła. Według ekspertów nowa tendencja związana ze wzrostem popytu zarówno na instalacje LPG, jak i samo paliwo ma szansę okazać się długofalowa.
Jerzy Szablewski, przewodniczący POGP, ponowny sukces autogazu tłumaczy prosto: wysokimi cenami benzyny. Autogaz jest o 50 proc. tańszy niż tradycyjne paliwo. Coraz chętniej po LPG sięgają też floty firmowe. Do tej pory korzystały głównie z aut na olej napędowy, ten jednak od początku tego roku bardzo mocno zdrożał. W efekcie sprzedaż samochodów z silnikiem Diesla mocno się skurczyła. Eksperci POGP nie mają wątpliwości, że taka sytuacja skłania kierowców do tankowania tańszego paliwa. A to nakręca popyt na LPG.
Pierwszym wygranym nowego trendu okazał się Novatek. Koncern, drugi pod względem wielkości na rosyjskim rynku gazu po Gazpromie, chwali się, że notuje w naszym kraju rewelacyjne wyniki sprzedaży. Spółka rozpoczęła u nas działalność raptem dwa lata temu, a zdobyła już 10 proc. rynku.
W 2010 roku, gdy Novatek Polska przejmował firmę Intergaz-System, sprzedawał u nas 85 tys. ton LPG. W 2011 r. sprzedaż wyniosła już 210 tys. ton. W tym roku Rosjanie chcą osiągnąć poziom 255 tys. ton. – W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku odnotowaliśmy 10-proc. wzrost sprzedaży gazu LPG w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. To pokazuje, że prawdopodobnie plany na 2012 rok uda się nie tylko zrealizować, ale nawet przekroczyć – mówi DGP Dariusz Bratoń, prezes Novatek Polska.
Spółka rozszerzyła działalność – nie zaopatruje już tylko hurtowników, ale również mniejsze stacje paliw oraz odbiorców końcowych (gaz do celów grzewczych dostarcza do zbiorników klientów przemysłowych i indywidualnych). Na razie Novatek odbierał rynek mniejszym graczom. Duże koncerny działające w branży gazu płynnego, jak Gaspol, PKN Orlen, AmeriGas czy BP mają bowiem stałe rynki zbytu. Ale i to wkrótce może się zmienić. – Nie wykluczamy dalszych przejęć – zaznacza Dariusz Bratoń.
Nieoficjalnie mówi się, że Rosjanie są zainteresowani przejęciem od Orlenu segmentu butli LPG. Wymienia się ich także w kontekście kupna rozlewni gazu i terminalu przeładunkowego LPG od BP oraz gazowej części Petrolinvestu.