Europejskim bankom, nad którymi ciążą długi Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Irlandii w łącznej kwocie 1,19 bln dolarów, grozi cała seria strat, jeśli Grecja opuści strefę euro – twierdzi agencja Bloomberg.

Chociaż kredytodawcy podnieśli swoje bufory kapitałowe, spisali na straty greckie obligacje i wykorzystali pożyczki z EBC do refinansowania swoich oddziałów w południowej Europie, są oni dalej podatni na infekcję, do której może dojść po wycofaniu się Grecji. Mimo dwóch lat przygotowań bankom nadal zagraża ucieczka depozytów i wzrost bankructw w innych zadłużonych krajach strefy euro – argumentują inwestorzy.

„Wyjście Grecji otworzy puszkę Pandory” – mówi Jacques-Pascal Porta z Ofi Gestion Privee w Paryżu, firmy zarządzającej m.in. akcjami Deutsche Banku i BNP Paribas – „To katastrofa, która pozostawi otwarte drzwi dla innych kataklizmów. Wiarygodność euro zostanie podważona i to stworzy precedens. Dlaczego miałoby nie dojść do wycofania się Hiszpanii, Włoch a nawet Francji?” – pyta francuski finansista.

Perspektywy opuszczenia strefy euro przez Grecję dramatycznie wzrosły po zwycięstwie w wyborach powszechnych z 6 maja greckich partii kwestionujących warunki drugiego pakietu pomocy ratunkowej dla Aten. Po raz pierwszy od listopada 2009 roku europejscy przywódcy i wiodący bankierzy otwarcie mówią o wycofaniu się Grecji ze unii walutowej.

“Największym ryzykiem, z jakim muszą obecnie liczyć się banki, jest możliwość runu na depozyty” – uważa Andre Stimpson, analityk sektora bankowego w Keefe, Bruyette & Woods w Londynie – „Im bardziej otwarcie politycy będą dyskutować na temat wyjścia (ze strefy euro), tym bardziej staje się prawdopodobne, że mieszkańcy Hiszpanii, Irlandii i Portugalii zaczną wycofywać pieniądze z lokalnych banków”.

Według ekonomistów szwajcarskiego UBS istnieje “znaczne” prawdopodobieństwo, że wycofanie się Grecji „uruchomi łańcuchową reakcję runu na bankowe depozyty i drastycznego wzrostu premii za ryzyko na obligacje rządowe słabszych krajów, co ostatecznie doprowadzi do rozpadu całej strefy euro”.