Deutsche Bank, największy kredytodawca w Niemczech, zapowiedział zwolnienie 1900 pracowników, w tym 1500 w bankowości inwestycyjnej w ramach planu zaoszczędzenia 3 mld euro – podała agencja Bloomberg.
Reklama

Redukcja zatrudnienia jest elementem strategii będącej wynikiem przeglądu firmy dokonanego przez dwóch nowych szefów: Anshu Jaina i Jurgena Fitschena. Głównym powodem jest spadek przychodów w bankowości inwestycyjnej, której zyski za drugi kwartał skurczyły się o 63 proc. Z kolei zysk przed opodatkowaniem w bankowości korporacyjnej i w domu maklerskim zmniejszył się do 357 mln euro w porównaniu z kwotą 969 mln euro przed rokiem.

Deutsche Bank prowadzi także przegląd swojej polityki płacowej oraz pragmatyki służbowej. „Minął już bezpowrotnie czas niejasnych obietnic w sprawie zmian kultury funkcjonowania w naszym sektorze” – oświadczył Jain podczas konferencji z analitykami i reporterami . Kierownictwo Deutsche Banku jest „całkowicie zdeterminowane do tego, aby działać szybko i w sposób zdecydowany” – podkreślił jeden z dwóch nowych szefów największego banku w Niemczech.

W reakcji na publikację planów firmy notowania Deutsche Bank na giełdzie podskoczyły najpierw nawet o 4,6 proc. , a po godz. 14-tej zyskiwały 1,7 proc. W tym roku akcje banku spadły w sumie 14 proc., podczas gdy indeks Bloomberga dla 38. banków i firm finansowych w Europie praktycznie nie uległ zmianie.

Z dzisiejszego raportu wynika, że zysk Deutsche Banku spadł w drugim kwartale o 46 proc. do kwoty 650 mln euro. Przychody ze sprzedaży akcji dla klientów zmniejszyły się o 64 proc. do 89 mln euro, zaś zysk z tytułu lokowania długu obniżył się o 11 proc. do kwoty 284 mln euro.