Rating zadłużeniowy Nokii został zdegradowany poniżej poziomu inwestycyjnego przez agencję Fitch Ratings, która oświadczyła, że może go znowu obniżyć jeśli fiński producent telefonów komórkowych nie zdoła ustabilizować swoich finansów – podała agencja Bloomberg.

Nokia traci po zawarciu sojuszu z Microsoftem

Nokia traci pieniądze 14 miesięcy po zawarciu sojuszu z Microsoftem w celu produkcji telefonów z systemem operacyjnym Windows. Firma, która jeszcze w 2007 roku posiadała połowę globalnego rynku smartfonów, obecnie może liczyć na zaledwie 10 proc. z rocznej sprzedaży szacowanej na całym świecie na 219 mld dolarów. 

Noki na produkcji...telefonów komórkowych

W tym miesiącu fińska spółka ogłosiła straty operacyjne za pierwszy kwartał w segmencie telefonów komórkowych. Zapowiedziała, ze również w obecnym kwartale marża może być podobna albo jeszcze gorsza.

Nokia musi poprawić wyniki inaczej....

“W celu uniknięcia dalszych negatywnych decyzji ratingowych Nokia musi zaprezentować wyraźne postępy przez cały rok 2013” – napisał w dzisiejszym raporcie Owen Fenton, analityk Fitcha. I dodał, że nic nie wskazuje na to, aby Nokia mogła tego dokonać w okresie najbliższych 18 miesięcy.

Więc Nokia tnie koszty, zatrudnienie

Nokia dalej będzie się koncentrować na obniżaniu kosztów funkcjonowania spółki, poprawie płynności i wzmocnieniu pozycji finansowej – oświadczył Timo Ihamuotila, szef finansowy firmy. Na koniec pierwszego kwartału spółka miała 4,9 mld euro w gotówce.