Z naszych informacji wynika, że Dow Chemical jest w grupie firm, z którymi Ciech negocjuje sprzedaż Zachemu. Spółką z Bydgoszczy, która produkuje TDI (składnik pianek dla branży motoryzacyjnej i meblarskiej), zainteresowane są co najmniej trzy firmy, w tym m.in. chińska grupa Wanhua.

– Nie komentuję, ale myślę, że niedługo Ciech ogłosi krótką listę partnerów i wszystko będzie jasne – mówi DGP Robert Stankiewicz, prezes Dow w Polsce.

Nie ukrywa, że zarówno TDI, jak i cała branża poliuretanów w Polsce jest dla koncernu bardzo atrakcyjna. – To w końcu jeden z naszych podstawowych segmentów działalności – dodaje.

Transakcja byłaby dużym wydarzeniem na polskim rynku. Dow Chemical to największy amerykański koncern chemiczny i drugi gracz na tym rynku na świecie.

Ciech to największy producent TDI w Polsce. Moce bydgoskich instalacji do 2013 r. mają być rozbudowane do 90 tys. ton. Zachem rocznie sprzedaje 16 – 19 tys. ton TDI.

Ryszard Kunicki, prezes Ciechu, zastrzega, że nie ujawni narodowości potencjalnych inwestorów. – Mamy już wybranego doradcę przy sprzedaży i zintensyfikowaliśmy rozmowy z kontrahentami. Mamy nawet partnera, z którym wkrótce możemy podpisać umowę wstępną – tłumaczy.

W najbliższych dniach Ciech ma dać jednej z firm wyłączność negocjacyjną na Zachem. – Dostaliśmy konkretną ofertę finansową, która spotyka się z naszymi minimalnymi oczekiwaniami – potwierdza prezes Kunicki.

Według niego inwestora interesuje nie tylko instalacja TDI, lecz także inne spółki wydzielane lub już wydzielone z Zachemu. Wśród nich są m.in. Zachem Park (firma zarządzająca nieruchomościami) i Zachem Epichlorohydryna (producent EPI – związku chemicznego niezbędnego do produkcji żywic epoksydowych, farb i lakierów).

Analitycy uważają, że to ostatni moment, by sprzedać Zachem. Krystian Brymora z BDM podkreśla, że później szanse na sprzedaż spółki będą niewielkie. Powód? Słabe perspektywy dla rynku TDI oraz konkurencja (w Niemczech, przy granicy z Polską, budowany jest nowoczesny zakład produkcji TDI, który ruszy za dwa lata).

Zachem to jedyna spółka z grupy Ciech, która w 2011 r. generowała straty. W I kw. tego roku sytuacja się poprawiła. Ceny TDI wzrosły. Pozwoliło to Zachemowi wypracować 2 mln zł zysku operacyjnego wobec 7 mln zł straty rok wcześniej.

Wielkość globalnego rynku TDI to 1,6 mln ton i według prognoz rynek ten ma nadal rosnąć. Zdolności wytwórcze światowych producentów TDI wynoszą 2,1 mln ton. Główni producenci to Mitsui, Bayer, BASF.

Po sprzedaży Zachemu grupa Ciech prawdopodobnie wystawi na sprzedaż kolejną spółkę – Vitrosilicon. Decyzję w sprawie przyszłości tego producenta zniczy i szklanych opakowań koncern podejmie w ciągu 2 – 3 miesięcy.

Po Zachemie Ciech może wystawić na sprzedaż kolejną spółkę