Polska Miedź wyprodukowała w ubiegłym roku 1 260 ton srebra, tj. o 99 ton więcej (8,5%) niż w roku 2010. Tak wysoki poziom produkcji dał spółce pierwsze miejsce w zestawieniu Word Silver Survey w roku 2011.

W ubiegłorocznym notowaniu Word Silver Survey KGHM miał trzecią lokatę, teraz został największym, światowym producentem srebra. Tym samym Polska awansowała na szóstą pozycję ( w roku 2011 – 8 pozycja), przed Rosją i Boliwią.

Już od wielu lat wśród producentów srebra zdecydowanie dominującą pozycję mają trzy podmioty, wśród których jest KGHM Polska Miedź S.A. Jeszcze kilka lat temu bezsprzecznym liderem była meksykańska spółka Industrial Penioles, ale w 2009 roku wydzieliła ze swojej struktury spółkę Fresnillo, dzieląc tym samym ogólną produkcję srebra.

Fresnillo zajmuje obecnie trzecie miejsce w zestawieniu.W przeciwieństwie jednak do pozostałych dwóch producentów srebro jest jej głównym produktem. W przypadku KGHM jak również BHP Billiton, która zajęła drugie miejsce w rankingu, ten metal szlachetny jest produktem ubocznym przy produkcji innych metali, takich jak miedź lub cynk.

KGHM produkuje srebro o zawartości powyżej 99,99% Ag w postaci sztabek (gąsek) oraz granulatu. Srebro w postaci gąsek, zarejestrowane pod marką KGHM HG, posiada certyfikat rejestracji na Nowojorskiej Giełdzie Handlowej NYMEX w Nowym Jorku oraz certyfikaty Dobrej Dostawy, wystawione przez London Bullion Market Association oraz Dubai Multi Commodities Centre.

Srebro jest metalem o zastosowaniu przemysłowym (m.in. w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym i elektrycznym, fotograficznym) jak i inwestycyjnym. Właśnie inwestycyjny charakter srebra najbardziej przyczynił się do spektakularnych wzrostów ceny tego kruszcu. Inwestorzy w obawie przed inflacją, wartością dolara amerykańskiego i często również konfliktami politycznymi, lokują swoje oszczędności w metalach szlachetnych.

Srebro było jedną z najlepszych inwestycji ostatnich lat. Od 2005 roku jego średnioroczna cena wzrosła o blisko 500 proc., z ok. 7,3 USD/oz do nieco ponad 35 USD/oz w roku ubiegłym.