W połowie roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ruszy z projektem zakupu usług telefonii komórkowej (bez aparatów) i bezprzewodowej transmisji danych dla wszystkich swoich oddziałów – dowiedział się DGP. Na liście zakupów jest też kilka tysięcy aut.
O telekomunikacyjny kontrakt chcą się bić najwięksi operatorzy. Dla zwycięzcy może to być jedna z największych transakcji w tym roku. PGNiG nie zdradza jednak jej wartości. Jak tłumaczy Mirosław Szkałuba, wiceprezes PGNiG, operatorzy zwrócili się do koncernu o umożliwienie zaoferowania grupie kapitałowej swoich usług. – Dotąd usługi naszej spółce świadczył Polkomtel, ale umowa kończy się w czerwcu. Przedłużymy ją tylko do końca roku lub początku 2013 r., tak by w I kwartale przyszłego roku mogła wejść w życie nowa umowa z operatorem wybranym już w przetargu – wyjaśnia Szkałuba. Rozmowy z Polkomtelem w tej sprawie już trwają.
Przetarg ten będzie jednym z pierwszych w ramach nowej polityki scentralizowanych zakupów w grupie kapitałowej PGNiG. 28 marca 20 spółek z grupy podpisało wielostronne porozumienie o współpracy przy scentralizowanych zamówieniach. W koncernie tłumaczą, że celem jest znacząca obniżka kosztów pozyskania usług. Ta – według wstępnych analiz PGNiG – wyniesie od 10 do 35 proc. W sumie oszczędności mogą wynieść kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.
W ciągu najbliższych dwóch lat spółka ogłosi gigantyczny konkurs ofert na dostawę kilku tysięcy samochodów dla całej grupy kapitałowej. Chodzi przede wszystkim o auta ciężarowe, kombi, vany i pick-upy. PGNiG w marcu ogłosił mniejszy przetarg na leasing 126 samochodów w latach 2012 – 2014. Większość trafi do oddziału w Zielonej Górze.
W 2012 r. spółka chce szerzej otworzyć się na rynek usług IT (m.in. oprogramowanie, wdrażanie systemów informatycznych). – Jesteśmy w trakcie optymalizacji zakupu licencji Microsoft. Ponadto trwają prace nad zgrupowaniem zakupów akcesoriów IT, drukarek, serwerów, komputerów, elementów sieci – mówi Joanna Zakrzewska, rzecznik PGNiG. Jak informują w spółce celem jest zawarcie kilku dużych umów ramowych gwarantujących odpowiednie rabaty.

.linkms {text-decoration: none; Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; color: #666; width: 450px;} .linkms a {text-decoration: none; color: #666; font-weight:bold} .linkms a:hover {text-decoration: underline; color: #666} .linkms a:visited {text-decoration: none; color: #666} .linkms a:active {text-decoration: none; color: #666}