Gospodarka Grecji skurczy się w tym roku o 4,5 proc. PKB i pozostanie w umiarkowanej recesji w 2013 roku - wynika z opublikowanych w poniedziałek wstępnych prognoz Banku Grecji. Gospodarka grecka znajduje się w recesji od 2008 roku.

"Według wstępnych szacunków średni roczny spadek Produktu Krajowego Brutto w 2012 roku wyniesie 4,5 proc., wskaźnik zatrudnienia spadnie o 3 proc., a stopa bezrobocia przekroczy 19 proc." - podano w rocznym raporcie na temat polityki monetarnej.

W 2011 roku gospodarka skurczyła się o 6,9 proc., a bezrobocie wyniosło rekordowe 22 proc.

Jeśli jednak Grecja będzie szczegółowo realizowała program uzdrowienia gospodarki uzgodniony z UE i MFW, w 2013 roku "być może pojawią się początki ożywienia gospodarczego, mimo że w średnim ujęciu rocznym PKB spadnie o dalsze ok. 0,5 proc." - dodają autorzy dokumentu.

Grecja powróci na ścieżkę wzrostu "w okresie krótszym niż dwa lata" - zapewnił premier Lukas Papademos w poniedziałkowym wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times".

Szef greckiego rządu wyraził przekonanie, że "Grecja pokonała już ponad połowę drogi do uzdrowienia gospodarczego, nawet jeśli konsolidacja finansów publicznych zajmie więcej czasu" - dodał.

Również w poniedziałek Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) przekazał 5,9 mld euro w ramach drugiego pakietu pomocy dla Aten - podała agencja dpa, powołując się na źródła w funduszu. Drugi plan pomocy KE, EBC i MFW, o wartości 130 mld euro, został uruchomiony w zeszłym tygodniu.

Grecja pilnie potrzebuje dofinansowania, ponieważ już w środę zapada termin wykupu greckich obligacji na sumę 14,5 mld euro.