Madryt w ubiegłym tygodniu zaskoczył partnerów w Unii założeniem, że deficyt wyniesie 5,8 proc. PKB, znacznie powyżej 4,4 proc. które wyznaczył Hiszpanii Ecofin (ministrowie finansów "27") w ramach procedury nadmiernego deficytu.
"Tak, była misja ekspertów z Dyrekcji ds. gospodarczych Komisji Europejskiej w Hiszpanii w tym tygodniu" - powiedział Amadeu Altafaj, rzecznik komisarza ds. walutowych i gospodarczych Ollego Rehna. Podkreślił, że to misja regularna, w ramach dwustronnych stosunków KE z krajami członkowskimi, wysyłana, by wymienić informacje na temat sytuacji makroekonomicznej i przygotować wiosenne prognozy gospodarcze KE, które będą opublikowane w maju. W przypadku Hiszpanii, sprecyzował, KE chce ocenić wdrażanie reform, m.in. rynku pracy, oraz ocenić pracę nad budżetem na 2012 rok.
"Chcę też sprecyzować, że ta misja nie jest umotywowana wątpliwościami, jakie moglibyśmy mieć co do liczb w sprawie hiszpańskiego deficytu. (...) Nie nie mamy powodów, by wątpić w wiarygodność liczb dostarczonych nam przez Hiszpanię" - podkreślił.
Hiszpania jest jednym z 24 krajów UE objętych procedurą nadmiernego deficytu. Wyznaczony jej przez Ecofin termin redukcji deficytu do dozwolonego limitu 3 proc. PKB to 2013 rok. By to osiągnąć, Ecofin nakazał Madrytowi obniżenie deficytu do 4,4 proc. w 2012 roku.
Według najnowszych danych deficyt budżetowy Hiszpanii osiągnął w ubiegłym roku 8,5 proc. PKB zamiast obiecanych 6 proc. Na konferencji prasowej po zakończonym w piątek szczycie UE premier Hiszpanii Mariano Rajoy poinformował, że tegorocznym celem budżetowym jego kraju jest deficyt na poziomie 5,8 proc. PKB. KE skomentowała to w poniedziałek oświadczeniem, że hiszpańskie dane o deficycie to "znaczne odstępstwo" od dotychczasowych obietnic.
KE zapowiedziała, że mniej więcej do kwietnia dokona analizy i wówczas może wysłać do Ecofinu nowe rekomendacja w sprawie Hiszpanii. Mogą to być nawet rekomendacje sankcji finansowych, co wynika z przyjętych także przez Hiszpanię nowych zobowiązań w ramach reformy Paktu Stabilności i Wzrostu.
Zgodnie z obowiązującym od grudnia 2011 roku tzw. sześciopakiem, wzmacniającym unijny Pakt Stabilności i Wzrostu, za deficyt wyższy niż 3 proc. PKB krajom strefy euro grożą kary finansowe. Rekomendacje w sprawie obniżenia deficytu i ewentualnych kar za brak działań naprawczych będzie wydawać Radzie UE Komisja Europejska. Kraj strefy euro może być zmuszony do wpłaty depozytu w wysokości 0,2 proc. swego PKB, który zostanie mu zwrócony, jeśli dostosuje się do rekomendacji KE i wróci na zrównoważoną ścieżkę finansów publicznych. Jeśli nie - depozyt przekształci się w bezzwrotną karę.