Zysk niemieckiego kolosa, działającego także w Polsce, skurczył się do 2,48 mld euro wobec kwoty 3,75 mld euro sprzed roku. Ale notowania firmy wzrosły do najwyższego poziomu od 19 miesięcy dzięki zaprezentowaniu przez RWE lepszej prognozy na rok 2013 – relacjonuje agencja Bloomberg.

Zamykanie elektrowni jądrowych kosztowała RWE 1 mld euro

Największe firmy energetyczne w Niemczech dokonują reorganizacji swoich operacji po podjęciu przez kanclerz Angelę Merkel decyzji o ostatecznym zamknięciu wszystkich siłowni atomowych do 2022 roku, w reakcji na katastrofę w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima. RWE podało, ze koszty związane z zamykaniem elektrowni atomowych obcięły zyski koncernu o przeszło 1 mld euro.

RWE redukuje koszty, wyprzedaje majątek

Spółka zaplanowała pozbycie się aktywów na kwotę 7 mld euro w latach 2012 i 2013 oraz zamierza rozpocząć program redukowania kosztów na łączną kwotę 1 mld euro do roku 2014. RWE sprzedaje m.in. czeską sieć gazową NET4GAS oraz udziały w miejscowej firmie użyteczności publicznej VSE. Koncern chce także wycofać się z firmy Berlinwasser Holding, która jest częściowym właścicielem wodociągów w stolicy Niemiec. Wartość wyprzedawanych aktywów zmniejszono do 7 mld euro z proponowanej w zeszłym roku kwoty 11 mld euro.

„Wprawdzie zmiany w programie wyprzedaży aktywów mogą być powodem zaniepokojenia co do tempa wzrostu RWE po roku 2013, jesteśmy przekonani, że ceny akcji RWE zareagują dobrze na strategię na 2013 rok” – napisał dzisiaj w nocie dla inwestorów Christopher Kuplent z Bank of America Corp.

Akcje RWE podrożały na otwarcie sesji we Frankfurcie o 1,86 euro, czyli 5,4 proc., do 36,35 euro za jeden papier i tuż przed godz. 9-tą ich cena wyniosła 35,96 euro. Poczynając od stycznia notowania spółki podskoczyły o 25 proc., zapewniając rynkową wycenę firmy na poziomie 21,9 mld euro.