Prawie 142 tys. gospodarstw domowych wykorzystało ten plan spłat do końca stycznia, a kolejne 19 tys. kredytów jest obecnie realizowanych – podał w dzisiejszym komunikacie węgierski regulator rynku finansowego Pszaf, na który powołuje się agencja Bloomberg

Węgry, gdzie pojawiły się ogromne problemy ze spłatą kredytów po drastycznym spadku wartości rodzimej waluty – forinta, przyjęły we wrześniu ustawę zezwalającą na wcześniejszą jednorazową spłatę kredytów hipotecznych w obcej walucie po stawkach ponad 25 proc. niższych od stawek rynkowych, i ze stratą dla banków. Gospodarstwa domowe, które dowiodą, że mają dostateczne środki finansowe na uregulowanie swoich kredytów hipotecznych, mogą do końca lutego pozbyć się ciężaru tych pożyczek.

Do końca stycznia kredytodawcy zwrócili łącznie 776 mld forintów (3,5 mld dolarów) zgodnie z tym planem, co stanowi równowartość 1,07 bln forintów według stawek rynkowych. Procedura trwającej obecnie spłaty dotyczy kwoty 145 mld forintów – wynika z komunikatu regulatora ryuku.

Pszaf ocenia, że Węgrzy skorzystali z ulgowej spłaty 19 proc. wszystkich zaległych kredytów w obcej walucie. Prawie 96 proc. tych pożyczek wzięto we frankach szwajcarskich.

Korzystając ze stosunkowo niskich stop procentowych w latach 2003-2008 Węgrzy zaciągali kredyty we frankach, euro a także w japońskich jenach. Spadek wartości forinta po 2008 roku zwiększył wysokość rat, odsetek, jak również wskaźnik niewypłacalności klientów. Poczynając od połowy 2008 roku forint stracił 36,4 proc. wobec franka szwajcarskiego i 13 proc. w relacji do euro.

Węgierskie banki mogą z powodu spłaty pożyczek poniżej stawek rynkowych spodziewać się strat w kwocie 210 mld forintów – oświadczył 2 lutego Mihaly Patai, szef stowarzyszenia banków.

OTP Bank, największy na Węgrzech, konkuruje na lokalnym rynku głównie z miejscowymi oddziałami międzynarodowych banków, w tym austriackich Erste Group Bank i Raiffeisen Bank International, włoskiego UniCredit, niemieckiego Bayerische Landesbank, belgijskiej KBC Groep i włoskiego Intesa Sanpaolo.

Na sfinansowanie kredytów hipotecznych w obcej walucie instytucje finansowe udzieliły w sumie 36 980 pożyczek w forintach łącznej wartości prawie 207 mld forintów.

Rząd premiera Victora Orbana i miejscowe banki zawarły w grudniu porozumienie w sprawie podziału kosztów wynikających z umorzenia części pożyczek i przejęcia ryzyka za ich spłaty w okresie najbliższych pięciu lat. Zgodnie z porozumieniem banki przejmą straty w wysokości 600 mld forintów, podczas na rząd węgierskiego przypadnie 300 mld forintów.