Prezes polskiego banku centralnego Marek Belka podczas Forum Bankowego przekonywał bankowców, aby konsolidowali portfele kredytowe. "(...) dzisiaj nie ma pogody na to, by udział kredytów walutowych (w łącznym portfelu kredytów - PAP) zwiększać - apelował Marek Belka.

Te najbliższe lata trzeba wykorzystać na to, aby nie tylko zwiększać akcję kredytową, ale ją jakoś konsolidować, bo jeżeli znów przyjdą trudne czasy, to na niektórych bankach odbije się to boleśnie. () zachęcam do tego, uważam, że inne działanie jest nieodpowiedzialne" - podkreślił Belka.

Belka chwalił EBC

Operacje zwiększenia płynności na europejskim rynku bankowym przez EBC poprawiły sytuację polskiej gospodarki - powiedział Belka.

Reklama

Szef NBP stwierdził, że trzyletnie operacje Europejskiego Banku Centralnego (EBC) zasilające europejskie banki ( operacje LTRO) były pozytywne dla Polski.

Reklama

"Z punktu widzenia polskiej gospodarki operacje LTRO były bardzo korzystne. One zmieniły nastroje w gospodarce europejskiej, na rynkach. Złoty zaczął się wzmacniać. Obniżają się rentowności () polskich papierów skarbowych" - przekonywał.

Belka podkreślił, że operacje LTRO nie rozwiązały jednak problemów europejskich krajów. Ale jak dodał, "istnienie strefy euro jest niezagrożone".

"LTRO jest to niewątpliwie instrument, który dał państwom Europy Zachodniej, strefy euro, jakiś czas na skonsolidowanie finansów publicznych, na przeprowadzenie reform. To był dobry instrument, który oddalił kryzys w czasie " - dodał.

EBC powinien wykupić długi

Szef NBP powiedział, że z punktu widzenia Europejskiego Banku Centralnego najprostszym rozwiązaniem, który zakończyłby kryzys zadłużenia w Europie, to wykupienie długów europejskich krajów. "Najprostszym rozwiązanie byłoby () wejście EBC na rynek niczym Fed, Bank of England, Bank of Japan i wykupienie długów krajów nadmiernie zadłużonych (). Kryzys zmienia swój charakter i nie jest już kryzysem zadłużeniowym, ale co najwyżej może przekształcić się, za jakiś czas w kryzys inflacji" - stwierdził Belka.

.linkms {text-decoration: none; Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 12px; color: #666; width: 450px;} .linkms a {text-decoration: none; color: #666; font-weight:bold} .linkms a:hover {text-decoration: underline; color: #666} .linkms a:visited {text-decoration: none; color: #666} .linkms a:active {text-decoration: none; color: #666}