Kodak może wystąpić o ochronę przed wierzycielami w ciągu najbliższych tygodni i wtedy zorganizuje aukcję swoich patentów. Jak twierdzą anonimowi informatorzy agencji Bloomberg podupadający koncern może zabiegać o tzw. kredyt dłużnika w wysokości 1 mld dolarów.

Moody’s Investors Service obniżył w zeszłym tygodniu rating długu Kodaka w kwocie 1 mld dolarów, argumentując to zwiększonym prawdopodobieństwem bankructwa ze względu na pogarszającą się płynność firmy. We wrześniu, po podaniu przez Bloomberga wiadomości, że Kodak rozważa swoją przyszłość, koncern wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że „nie zamierza występować z wnioskiem o bankructwo” i planuje sprzedaż patentów.

W jeden dzień akcje Kodaka spadły o 28 proc.

Na początku piątkowej sesji notowania Kodaka spadły 28 proc. do 48 centów za akcję. Giełda New York Stock Exchange ostrzegła firmę 3 stycznia, że zgodnie z obowiązującymi regułami na parkiecie spółka musi w ciągu sześciu miesięcy wyprowadzić wartość akcji powyżej progu 1 dolara, jeśli chce dalej być notowana na NYSE.

Zasoby gotówkowe Kodaka i ich ekwiwalenty spadły pod koniec trzeciego kwartału do 862 mln dolarów wobec 1,4 mld dolarów przed rokiem. Spółka ma przedstawić wyniki za czwarty kwartał 26 stycznia.

Szef koncernu Antonio Perez liczy na pozyskanie gotówki ze sprzedaży ponad 1100 patentów ze sfery cyfrowej wizualizacji oraz sprzedaży kilku swoich oddziałów. Zabiega także o opłaty licencyjne od Apple i Resarch In Morion, producenta telefonu BlackBerry. 

Kodak to jeden z największych koncernów na świecie zajmujących się produkcją sprzętu fotograficznego, założony w 1888 roku. Firma wprowadziła na rynek wiele podstawowych obecnie technologii fotograficznych, takich jak film fotograficzny w rolkach 35 mm oraz pierwszy aparat fotograficzny dla amatorów. Oprócz stworzenia standardu fotografii małoobrazkowej firma była też pionierem w fotografii kolorowej, W ostatnich latach Kodak zaangażował się w rynek fotografii cyfrowej.