Po walce o supremację w dziedzinie smartfonów i komputerów, Apple i Google znowu stają do rywalizacji – tym razem o patenty Kodaka.

Eastman Kodak, który siedem miesięcy temu złożył wniosek o bankructwo, wystawia obecnie na sprzedaż ponad 1000 patentów w dwóch pakietach.

Pierwszy obejmuje rozwiązania technicznego związane z tworzeniem i oglądaniem obrazów w tabletach, kamerach i smartfonach, drugi zawiera patenty dotyczące analizowania obrazów.

Reklama

Apple przystępuje do walki o patenty Kodaka w sojuszu z Microsoftem i firmą Intelectual Ventures Management, natomiast Google znalazł partnera w postaci firmy RPX Corp., wyspecjalizowanej w patentach, lecz także połączył siły z Samsung Electronics, LG Electronics i HTC. Nie są to jednak sojusze zawarte po wsze czasy, toteż w najbliższych tygodniach może dojść wśród nich do znacznych przetasowań.

Do przetargu dochodzi w warunkach zaostrzającej się globalnej batalii o prawa intelektualne, w której Apple i Google zabiegają o pierwszeństwo na lukratywnym rynku smartfonów - komentuje dziennik „Wall Street Journal”.

„WSJ” przypomina, że Apple wytoczył już szereg procesów o naruszenie patentów przeciwko producentom telefonów wykorzystujących system operacyjny Android Google’a, w tym przeciwko Samsungowi i HTC. Natomiast współzałożyciel firmy Intellectual Ventures pracował poprzednio w Microsofcie, jako główny strateg i szef ds. technologii.