Większość z nas, zapytanych o sposoby ograniczenia zużycia energii w domu, wskaże na pierwszym miejscu oszczędność światła. Rzeczywiście, oświetlenie i drobny sprzęt AGD generują łącznie ok. 20% zużycia energii. Pole do oszczędności jest jednak znacznie większe.
Na co zwrócić uwagę?
Planując oszczędności, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na te urządzenia, które są najbardziej energochłonne. Z danych Agencji Rynku Energii wynika, że niemal 80% zużycia przypada na cztery grupy urządzeń:
• chłodziarko-zamrażarka (28,10%)
• oświetlenie i drobne AGD (20,40%)
• kuchnia elektryczna (19,60%)
• pralka (9,10%)
Optymalizacja zużycia w tych czterech segmentach może więc przynieść wymierne oszczędności.
Sprawdź ceny prądu! Płać mniej nawet o 20%!
AGD w dobrej klasie
Duże AGD odpowiada za ponad połowę zużycia energii w naszym domu. Kluczowy dla zoptymalizowania zużycia prądu w tym segmencie jest odpowiedni wybór i właściwe korzystanie z urządzeń.
Na etapie wyboru urządzenia musimy wziąć pod uwagę dwa elementy: klasę energetyczną i wielkość sprzętu. Obecnie obowiązują następujące klasy: A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F i G. Najwyższą efektywność energetyczną – a więc najmniejsze zużycie prądu – mają urządzenia z grupy A. Z zasady, wraz ze wzrostem klasy energetycznej, rośnie też cena urządzenia. O ile klasa A jest pewnym standardem, to za urządzenie o podobnych parametrach z klasy A++ zapłacimy nawet 2-3 razy więcej.
Warto jednocześnie zastanowić się nad gabarytami wybranego sprzętu. Małe urządzenie o niższej klasie energetycznej może zużyć mniej prądu, niż duże w klasie wyższej. Warto więc rozważyć, czy rzeczywiście potrzebujemy lodówki, która w 2/3 swojej pojemności będzie stała pusta i chłodziła powietrze.
Oszczędna lodówka
W przypadku lodówek duże znaczenie, oprócz klasy energetycznej, ma też sposób korzystania, a nawet miejsce ustawienia lodówki w naszej kuchni. Lodówka wykorzystuje energię do chłodzenia, jeśli więc postawimy ją obok kaloryfera, możemy być pewni wzrostu zużycia energii. Podobna sytuacja będzie mieć miejsce latem, jeśli nasz sprzęt stoi w miejscu o dużej ekspozycji na słońce.
Nie są to jednak jedyne sposoby na „ogrzanie” lodówki. Jeśli długo zastanawiamy się rano nad śniadaniem przy otwartych drzwiach lub włożymy do niej ciepłą zupę, osiągniemy bardzo podobny efekt. Urządzenie wyrówna temperaturę, pobierając dodatkową porcję energii z naszego gniazdka.
Ekonomiczne pranie, tanie gotowanie
Ekonomiczna pralka to, podobnie jak w przypadku lodówki, nie tylko kwestia klasy energetycznej. Warto także zwrócić uwagę na funkcje, które posiada pralka. Pranie będzie bardziej ekonomiczne, jeśli urządzenie posiada:
• automatykę wagową – ilość wody dobierana jest automatycznie do wielkości wsadu,
funkcję zamkniętego obiegu wody,
• funkcję krótkich programów, pozwalających na energooszczędne pranie mało zabrudzonych rzeczy. Wybór 15-minutowego cyklu zamiast godzinnego będzie rozwiązaniem znacznie lżejszym dla naszej kieszeni.
Podobne praktyczne wskazówki dotyczą wyboru i korzystania z kuchni elektrycznej. Wybór urządzenia z płytą indukcyjną będzie rozwiązaniem optymalnym pod względem zużycia prądu. Sprawność płyty indukcyjnej sięga 90% i jest znacznie wyższa od pozostałych materiałów. Warto również rozejrzeć się za urządzeniami ze zmienną wielkością stref palników – dzięki temu będziemy mogli gotować, używając różnej wielkości garnków bez straty energii.
Dodatkowo, możemy ograniczyć zużycie prądu przez kuchenkę na podobnej zasadzie, jak w przypadku lodówki. Energia zużywana jest na podgrzanie całości potrawy czy płynu, która trafi na palnik. Czy na pewno potrzebujemy podgrzać cały garnek zupy, jeśli zjemy tylko talerz? Czy 5-litrowy garnek jest potrzebny do ugotowania jajka? Jeśli częściej będziemy zadawać sobie tego rodzaju pytania, z pewnością uda nam się ograniczyć zużycie energii.
Zdrowy rozsądek i samodyscyplina – bezcenne
Dobry poradnik oszczędzania energii będzie zawierać setki drobnych porad – pole do oszczędności jest naprawdę bardzo duże. Wiele z tych porad to jednak bardzo zdroworozsądkowe zalecenia. Nie trzeba być ekspertem, aby wiedzieć, że paląca się niepotrzebnie żarówka to marnotrawstwo energii i pieniędzy, że podgrzewanie garnuszka na największym palniku wysyła mnóstwo ciepła w powietrze, że do zagotowania wody na filiżankę herbaty nie jest potrzebny pełen czajnik. Jest wiele rzeczy, które możemy zrobić sami nawet bez sprzętu A+++.