Fundusz inwestycyjny Berkshire Hathawy należący do Warrena Buffetta, trzeciego najbogatszego człowieka na świecie, zainwestował w trzecim kwartale 23,9 mld dolarów, czyli najwięcej od 15 lat.

Berkshire zwiększył przede wszystkim wartość akcji w swoim portfelu o prawie 7 mld dolarów, wobec 3,62 mld dolarów w drugim kwartale i zaledwie 834 mln dolarów w pierwszym. W ten sposób holdingi akcji określane jako „komercyjne, przemysłowe i inne” zwiększyły się w ciągu trzech miesięcy o 62 proc do kwoty 17,4 mld dolarów i przekroczyły wartości podobnych portfeli inwestycyjnych w firmy finansowe i producentów artykułów konsumenckich.

81-letni Buffett sięgnął po gotówkę funduszu w chwili, gdy zaostrzenie kryzysu zadłużeniowego w Europie i degradacja ratingu USA zaowocowała najgorszym kwartałem dla amerykańskich akcji poczynając od 2008 roku. Inwestycje ujawnione na początku listopada zgodnie z wymogami regulatora amerykańskiego rynku dotyczą zakupu akcji na kwotę 6,9 mld dolarów, wykupu preferowanych akcji i warrantów Bank of America Corp oraz przejęcia innowacyjnej firmy chemicznej Lubrizol Corp. za około 9 mld dolarów.

Wśród liczących się holdingów Buffetta sa udziały w Coca Coli, największych na świecie producencie softdrinków oraz w banku Wells Fargo, który obecnie jest pierwszym w USA dostawcą kredytów na kupno domów. Prezes i dyrektor zarządzający Berkshire przejął także w 2000 roku jeden z amerykańskich koncernów energetyczny, a w zeszłym roku linię kolejową Burlington Northern Santa Fe.

„Historycznie rzecz biorąc Buffett preferuje segment produktów konsumenckich i finansowy nad firmami przemysłowymi. Ale czasy się zmieniają, a wraz z nimi także nazwy spółek w które inwestuje” – mówi James Armstrong, prezydent jednego z stowarzyszeń akcjonariuszy Berkshire Hathawy.