Oferta z pewnością „dowodzi, że jego zdaniem najgorsze jest już za nami” – mówi Jeff Mattews, autor ksiązki o sekretach biznesu amerykańskiego multimiliardera, trzeciego najbogatszego człowieka na świecie.

Liczba procedur foreclosure, czyli działań prawnych mających na celu odebranie tytułu do nieruchomości jej dotychczasowemu właścicielowi, spada w Ameryce już 20. miesiąc z rzędu. Równocześnie ceny domów wzrosły w marcu o 1,8 proc., co oznacza największy miesięczny skok od co najmniej dwóch dekad, a rekordowo niskie raty hipoteczne oraz spadek liczby nieruchomości wystawianych na sprzedaż przyczyniają się do wzrostu popytu.

Należący do Buffeta fundusz Berkshire Hathaway przygotowuje się na ten zwrot, przejmując producenta materiałów budowlanych, zwiększając aktywność swojego brokera nieruchomości oraz angażując się nieruchomości komercyjne poprzez joint venture z firmą Leucadia National.

Wyspecjalizowana w kredytach samochodowych firma Ally Finnacial z Detroit, złożyła w zeszłym miesiącu wniosek o bankructwo swego oddziału, spółki Resident Capital, o która teraz zabiega fundusz Buffeta w sądzie proponując kupno aktywów na aukcji. Za same operacje hipoteczne Berkshire jest gotów wyłożyć 2,4 mld dolarów, a za portfel pożyczek – 1,45 mld dolarów. 

Przejęcie biznesu hipotecznego ResCap zapewni Berkshire kontrakty na obsługę pożyczek, jaką spełnia jego firma Berkadia w przypadku inwestorów w nieruchomości  komercyjne. Stworzy także dla Buffetta dodatkową platformę do oferowania kredytów hipotecznych, które są już udzielane nabywcom prefabrykowanych domów z firmy Clayton, należącej do funduszu miliardera.

Ale teraz od sądu ds. bankructwa zależy komu przyzna prawo do złożenia ofert w pierwszej kolejności oraz los aukcji aktywów ResCap.