Średnio 365 tysięcy złotych miesięcznie inkasują najlepiej opłacani prezesi spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Osoba zarabiająca średnią krajową musiałaby pracować na taką pensję prawie dziesięć lat.

Najlepiej opłacani są szefowie dużych spółek z branży medialnej i finansowej, w których jednocześnie Skarb Państwa nie ma większościowego udziału. W takim przypadku wynagrodzenia zarządów są już znacznie niższe, co nie jest jednak rezultatem słabych wyników tych firm - wynika z analizy Money.pl. Zobacz, kto zarabia najwięcej w spółkach na GPW.

44 mln zł dla dziesięciu najlepiej zarabiających

Prawie 44 miliony złotych dla 10 osób Jak wynika z danych firmy doradczej PwC, tylko dziesięciu najlepiej zarabiających prezesów spółek z GPW dostało w ubiegłym roku prawie 44 miliony złotych. Na każdego z nich przypadło więc średnio 365 tysięcy złotych miesięcznie.

Ponad 6 mln zł dla prezesa Cinema City

Na pierwszym miejscu znalazł się prezes spółki Cinema City, właściciela największej w Europie Środkowo-Wschodniej sieci multipleksów. W ubiegłym roku zainkasował ponad 6 milionów złotych, z czego większość stanowiła premia za 2009 rok. Tuż za nim uplasował się były już prezes BRE Banku Mariusz Grendowicz, który szefował tej instytucji do jesieni 2010 roku. Na wynagrodzenie sięgające prawie sześciu milionów złotych złożyła się jednak nie tylko pensja, ale również odprawa w wysokości ponad 4,5 miliona złotych.

Co ciekawe, najlepiej wynagradzani prezesi to nie tylko szefowie spółek notowanych w indeksie WIG20, ale również mWIG40 i sWIG80. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dwie spółki (Cyfrowy Polsat, Polimex Mostostal) notowane obecnie w mWIG40, były wcześniej obecne w WIG20.

Źr. Money.pl