Kulczyk Oil Ventures (KOV) szykuję się do włączenia do produkcji kolejnych czterech odwiertów na polu Olgowskoje na Ukrainie. Mają być oddawane sukcesywnie co miesiąc, już od września.
Kulczyk Oil Ventures (KOV) szykuję się do włączenia do produkcji kolejnych czterech odwiertów na polu Olgowskoje na Ukrainie. Mają być oddawane sukcesywnie co miesiąc, już od września.
W ten sposób poziom wydobycia gazu zwiększy się o 40 – 50 tys. m sześc. dziennie. W efekcie do końca roku KOV dwukrotnie zwiększy ukraińskie wydobycie w stosunku do roku 2010, osiągając 350 tys. m sześc. dziennie.
Timothy Elliott, prezes KOV, przyznaje, że harmonogram jest niezwykle napięty. Odwiert O-12 ma osiągnąć docelową głębokość 2650 m w drugiej połowie września, a pod koniec przyszłego miesiąca do produkcji ma być włączony O-9. Jeszcze na przełomie sierpnia i września rozpoczną się testy O-14. – Oprócz tego w planach mamy wykonanie dwóch kolejnych odwiertów na polach Olgowskoje i Makiejewskoje – podkreśla Tim Elliott w rozmowie z „DGP”.
Obecnie KUB-Gas, ukraińska spółka KOV, produkuje ponad 303 tys. m sześc. gazu dziennie. To o 70 proc. więcej niż rok temu. Prace trwają na czterech z pięciu pól objętych koncesjami.
Również w tym roku KOV przymierza się do kolejnych wierceń w Syrii. Drugi odwiert w tym kraju, Bashaer-1, ma być wykonany po zakończeniu odwiertu Itheria-1. – Zgodnie z planami Itheria-1 powinna osiągnąć swoją docelową głębokość 3200 m w połowie listopada. Zaraz po jego ukończeniu przeniesiemy wiertnicę na Bashaer-1. Chcemy najpierw zakończyć wiercenia, a później badać odwierty. Wyniki testów będą za kilka miesięcy – tłumaczy prezes.
Poza Ukrainą i Syrią spółka, w której Kulczyk Investments ma prawie połowę kapitału, działa w Brunei i Nigerii. W tym pierwszym kraju KOV w ubiegłym roku wykonał dwa odwierty poszukiwawcze. – Obecnie trwają dalsze prace. Do połowy przyszłego roku wykonamy trzy kolejne odwierty – wyjaśnia Elliott.
Łączne inwestycje KOV w kupno koncesji oraz badania i wiercenia w Syrii, Brunei i na Ukrainie wyniosły 195,3 mln dol.
Na razie niewiele wiadomo o najnowszej inwestycji w Nigerii. Konsorcjum Neconde, do którego w maju wszedł KOV, kupiło za około 800 mln dol. 45 proc. udziałów w koncesji wydobywczej OML-42. Dzięki temu KOV będzie miał 9-proc. udział w zasobach sięgających 1,8 mld baryłek ekwiwalentu ropy (boe). Z nigeryjskiego pola KOV trwa regularne wydobycie, rzędu 20 tys. baryłek boe dziennie. – Mamy wiedzę i umiejętności, żeby szybko doprowadzić tam do znacznego zwiększenia produkcji – podkreśla Elliott.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama