Deficyt sektora finansów publicznych ma błyskawicznie maleć. W 2012 roku spełnimy rygorystyczne kryteria z Maastricht, co otwiera nam drogę do euro. Według rządu nie ma już zagrożenia, że nasze zadłużenie przekroczy 55 proc. w stosunku do PKB.
Deficyt sektora finansów publicznych ma błyskawicznie maleć. W 2012 roku spełnimy rygorystyczne kryteria z Maastricht, co otwiera nam drogę do euro. Według rządu nie ma już zagrożenia, że nasze zadłużenie przekroczy 55 proc. w stosunku do PKB.
Projekt wieloletniego planu finansów państwa (WPFP) na lata 2011 – 2014, który we wtorek ma przyjąć rząd, przewiduje – w porównaniu z poprzednią wersją rządu z lata ubiegłego roku – mniej optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego i spadku stopy bezrobocia. Jednak z punku widzenia stanu finansów publicznych najbliższe cztery lata mają być okresem naprawy. Ostro ma maleć deficyt, a dług publicznych ma się nie tylko oddalić od II progu ostrożnościowego na poziomie 55 proc. PKB, lecz także w 2014 r. spadnie poniżej pierwszego progu (50 proc.).
Z dokumentu wynika, że największy wpływ na to będą mieć spadek deficytu budżetu państwa, mniejsze potrzeby pożyczkowe, nadwyżki w budżecie środków europejskich od 2013 r. oraz skutki zmniejszenia składki przekazywanej do OFE. Deficyt budżetu ma zmaleć z obecnego poziomu 40 mld zł do 28 mld zł w 2014 r., a m.in. dzięki dodatniemu saldu środków unijnych jeszcze niższy ma być deficyt sektora finansów publicznych. Zgodnie z zapowiedziami zawartymi w liście do Ollego Rehna, unijnego komisarza ds. gospodarczo-walutowych, deficyt miał zmaleć do poziomu 3 proc. w 2012 r. Według WPFP będzie niższy i wyniesie mniej niż 3 proc. PKB. A w 2014 r. ma dojść do rekordowo niskiego poziomu 0,8 proc PKB.
Resort finansów pisze, że przyjął konserwatywne założenia konstruowania WPFP, tak aby ewentualne korekty były in plus. Dlatego niektóre wskaźniki w porównaniu z poprzednią wersją planu zostały skorygowane w dół.
Z rządowych prognoz wynika, że w tym i przyszłym roku PKB ustabilizuje się na poziomie 4 proc. dzięki unijnym inwestycjom i Euro 2012. Potem w kolejnych dwóch latach czeka nas niewielki spadek wzrostu PKB poniżej 4 proc. Przebieg procesu jest podobny do poprzedniej wersji planu, ale nastąpiła korekta w dół. Największa różnica, jeśli chodzi o PKB, dotyczy przyszłego roku. W poprzedniej wersji planu Jacek Rostowski szacował, że wyniesie on 4,8 proc., a w obecnej jest to 4 proc.
Korekta w dół dotyczy też stopy bezrobocia. Latem 2010 r. rząd szacował, że w 2011 r. spadnie ona do 9,9 proc. i będzie się systematycznie zmniejszać do poziomu 7,3 proc. w roku 2013. W obecnej wersji WPFP, choć trend spadkowy ma się utrzymać, to nie będzie tak duży. Bezrobocie z 10,9 proc. w tym roku ma zmaleć do 8,5 proc. w 2014.
Jeśli chodzi o szacowany realny (po odliczeniu inflacji) wzrost wynagrodzeń, to ma się utrzymać na poziomie około 3 proc. rocznie. To także nieco mniej niż w zeszłorocznej wersji planu, który na lata 2012 – 2013 podawał blisko 4-proc. wzrost płac.
Co to jest wieloletni plan finansowy
Wieloletni plan finansowy państwa (WPFP) to dokument, który Sejm przyjmuje na cztery lata budżetowe. Są w nim zawarte kierunki polityki finansowej państwa, w tym plan dochodów i wydatków. Jest aktualizowany do 30 kwietnia każdego roku. Na jego podstawie przyjmuje się poziom deficytu budżetu państwa w ustawie budżetowej. WPFP sporządza resort finansów, a uchwala rząd. Plan jest ujęty zadaniowo, wprowadza podział na wydatki stałe i rozwojowe. Obowiązek sporządzania WPFP nałożyła na rząd nowa ustawa o finansach publicznych.
/>
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama