EFG Eurobank Ergasias (Eurobank EFG) postanowił połączyć siły z Raiffeisen Bank International AG ("RBI") w zakresie działalności obu instytucji w Polsce. RBI ma kupić 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 mln euro - podał Eurobank EFG w komunikacie prasowym.

Wcześniej polski oddział Eurobanku EFG ma zostać przekształcony w odrębny bank z polską licencją bankową.

Plan transakcji zakłada na początek nabycie przez RBI 70 proc. udziałów w Polbank EFG za 490 milionów euro. Eurobank EFG i RBI dokonają następnie cesji swoich udziałów w Polbank EFG (Eurobank EFG 30 proc., a RBI 70 proc.) na rzecz Raiffeisen Bank Polska (RBPL), w zamian za nowo wyemitowane akcje RBPL. W rezultacie Eurobank EFG wejdzie w posiadanie 13 proc. udziałów w RBPL.

"Cieszymy się ze znalezienia świetnego partnera w naszej działalności w Polsce. Jesteśmy przekonani, że polski rynek ma nadal ogromny potencjał wzrostowy, a połączenie naszych sił pozwoli na jego jak najlepsze wykorzystanie. Wspólnie z RBI stworzymy jeden z wiodących banków uniwersalnych w Polsce" - powiedział cytowany w komunikacie prezesa Eurobanku EFG, Nicholas Nanopoulos.

Najbardziej prawdopodobnym terminem sfinalizowania transakcji jest IV kw. 2011 r.

Zwieńczeniem transakcji będzie połączenie działalności RBPL i Polbank EFG. Najbardziej prawdopodobnym terminem sfinalizowania transakcji jest IV kw. 2011 roku, po zakończeniu procesu rejestracji Polbank EFG w Polsce i uzyskaniu zgody regulatora na zmianę podmiotu kontrolującego.

Wycena transakcji zakłada gwarantowaną minimalną wartość kapitału akcyjnego w wysokości 400 milionów euro dla Polbank EFG i 750 milionów euro do RBPL. Transakcja obejmuje też zawarcie przez strony umowy akcjonariuszy, która przewiduje przyznanie Eurobank EFG opcji sprzedaży umożliwiającej zbycie udziałów w nowym banku na rzecz RBI w dowolnym momencie po cenie ustalonej w oparciu o wyniki finansowe, ale nie niższej niż 175 milionów euro (plus odsetki) oraz analogicznej opcji kupna dla RBI, z możliwością wykonania od 31 marca 2016 r.

"Dzięki zachowaniu udziałów w nowym podmiocie Eurobank EFG będzie mógł nadal uczestniczyć w dynamicznie rozwijającym się rynku bankowym w Polsce i czerpać korzyści z wzrostu wartości aktywów dzięki utworzeniu jednego z wiodących banków uniwersalnych w Polsce oraz połączenia dwóch silnych marek na rynku bankowym. Powstały w wyniku połączenia bank planuje dalszy rozwój działalności w Polsce we wszystkich sektorach, w których prowadzą obecnie działalność RBI i Eurobank EFG oraz zamierza wykorzystać rozszerzenie oferty i zasięgu terytorialnego do dalszego poszerzania działalności bankowej" - napisano w komunikacie.