"WIGdiv będzie obejmował 30 spółek z indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, bo są one najpłynniejsze i obejmują ponad 90 proc. obrotów giełdowych oraz 70 proc. kapitalizacji giełdy" - powiedział Wiśniewski.

W skład indeksu wejdą spółki o najwyższych stopach dywidendy, które regularnie wypłacały dywidendę (co najmniej trzy razy w ostatnich pięciu latach).

Lista uczestników indeksu będzie wyznaczana po ostatniej sesji sierpnia, zaś po ostatniej sesji lutego, maja i listopada będą aktualizowane wagi spółek w indeksie, przy czym waga największych spółek nie może przekraczać poziomu 10 proc.

W skład indeksu WIGdiv wejdą od stycznia: PKOBP, KGHM, PGE, TPSA, PGNiG, BZWBK, Asseco Poland, Bank Handlowy, CEZ, TVN, Cyfrowy Polsat, Apator, Agora, Kęty, Kogeneracja, Stalprodukt, Elektrobudowa, Kofola, Puławy, Wawel, Dębica, Zelmer, Sanok, Asseco Slovakia, Dom Development, Śnieżka, Qumak Sekom, Forte, Neuca i ATM Grupa.

GPW rozważa też rozszerzenie indeksu WIG20 na WIG30

Prezes Ludwik Sobolewski powiedział dziennikarzom po konferencji, podtrzymując wcześniejsze zapowiedzi, że GPW planuje w przyszłym roku wprowadzić indeks spółek ukraińskich, ale zaznaczył, że zdecyduje się na to, gdy spółek tych będzie więcej niż pięć na warszawskim rynku.

Dodał, że GPW rozważa też rozszerzenie indeksu WIG20 na WIG30, ale podkreślił, że stanie się to, kiedy będzie na rynku większa liczba wysokoskapitalizowanych spółek.

"Nie chcemy teraz rozszerzać WIG20 do WIG30, bo gdybyśmy zrobili to dziś, to ta grupa spółek, która generuje 70-80 proc. obrotów, pozostałaby bez zmian, a nam chodzi o to, żeby było ich więcej" - powiedział Sobolewski.

"Jeżeli wprowadzimy indeks WIG30, to też przeorganizujemy inne indeksy szerokiego rynku" - dodał.