statystyki

Pandemia nie przeszkadza w fuzjach i przejęciach

autor: Grzegorz Kowalczyk18.11.2020, 09:00; Aktualizacja: 18.11.2020, 09:06
We Włoszech konsoliduje się rosnący rynek usług płatniczych

We Włoszech konsoliduje się rosnący rynek usług płatniczychźródło: ShutterStock

Firmy, które już wcześniej miały kłopoty finansowe, ratują się sprzedażą aktywów. Inwestują więc ci, którzy chcą zwiększyć swój potencjał.

Listopad obfituje w decyzje i spekulacje na temat fuzji i przejęć z branż dotkniętych pandemią. Jedną z nich są linie lotnicze, których obroty dramatycznie spadły na skutek lockdownu. Decyzja o połączeniu może być zatem ratunkiem przed upadłością. Widać to na przykładzie koreańskich przewoźników – Korea Air i Asiana Airlines. Ich połączenie to kolejna próba ratowania Asiany, która już wcześniej miała poważne kłopoty finansowe – w 2019 r. państwo wpompowało w nią 2,8 mld dol., a i tak wiosną firma ogłosiła, że ma długi przekraczające 11 mld dol. W obliczu covidowego zamrożenia spółka stanęła nad przepaścią. Dlatego rząd dał już zielone światło dla wartej 1,6 mld dol. transakcji, bo to dla niego szansa na utrzymanie miejsc pracy i ograniczanie kosztów wynikających z kolejnych pakietów pomocowych. Ogłoszony w tym miesiącu plan uczyniłby koreański podmiot 10. największą linią lotniczą świata.

Problemy finansowe dotykają też inny azjatycki koncern – w poniedziałek Bloomberg poinformował, że Nissan rozgląda się za potencjalnym kupcem należących do niego udziałów w Mitsubishi. To oznaczałoby, że spółka, która także wcześniej wpadała w tarapaty finansowe i planowała interwencję poprzez zmniejszanie mocy produkcyjnych i wycofanie się z produkcji w Hiszpanii, zmuszona jest jeszcze intensywniej szukać gotówki. I choć plotki te zostały szybko zdementowane przez centralę japońskiego koncernu, to inwestorzy liczą na taki obrót sprawy – wiadomość przyjęli optymistycznie, o czym świadczą rosnące akcje spółki na parkiecie w Tokio.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane