statystyki

Inflacja w Polsce: Umiarkowany wzrost cen jest lepszy niż spadek

autor: Marek Chądzyński02.09.2020, 08:40; Aktualizacja: 02.09.2020, 08:49
3 proc. wzrost cen żywności w porównaniu z sierpniem 2019 r.

3 proc. wzrost cen żywności w porównaniu z sierpniem 2019 r.źródło: ShutterStock

Inflacja w sierpniu spadła do 2,9 proc. Głównie za przyczyną taniejącej żywności.

Wczorajsze wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego o tempie wzrostu cen pokazują dwie rzeczy. Pierwsza, ceny rosną wolniej, więc zaczyna się materializować wizja szybkiego spadku inflacji ze względu na pandemiczny kryzys. Druga: deflacji, czyli spadku cen, na razie nie widać na horyzoncie. Co oznacza, że prawdopodobieństwo realizacji czarnych scenariuszy, w których recesja jest tak głęboka, że dusi ceny, co z kolei jeszcze bardziej pogrąża gospodarczą aktywność, wyraźnie maleje.

Obie informacje są bardzo dobre. Dlaczego spadek inflacji jest istotny? Bo utrzymywanie się wysokich cen w czasie głębokiej dekoniunktury (a nawet recesji) jest bardzo niebezpieczne. Przez ostatnie miesiące inflacja w Polsce była na podwyższonym poziomie, szczególnie tzw. inflacja bazowa. To miernik, który nie uwzględnia cen żywności i energii. I lepiej pokazuje, jaki wpływ na ceny ma to, co się dzieje w gospodarce. Ceny żywności czy energii, często zależą od czynników zewnętrznych, jak choćby pogoda. Inflacja bazowa była wysoka, w lipcu wzrosła do 4,3 proc., co było najwyższym odczytem od dwóch dekad. Oznaczało to, że niektóre koszty kryzysu pandemicznego sprzedający towary i usługi przerzucają na klientów. Utrzymywanie się takiego zjawiska w dłuższym czasie byłoby niedobre dla osób o najniższych dochodach i słabej pozycji na rynku pracy, takich, którzy nie byliby w stanie zażądać podwyżek płac w odpowiedzi na wyższe ceny. W efekcie wyższa inflacja dla nich oznaczałaby dalsze ubożenie.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane