statystyki

Przepisy o dematerializacji akcji narażają członków zarządu na odpowiedzialność karną

autor: Dr Jacek Matraszek, Zofia Wojciechowska21.04.2020, 18:00
Ważne Przepisy wprowadzające obowiązkową dematerializację mogą narazić zarząd lub komplementariusza na odpowiedzialność mimo prób zachowania należytej staranności. Przewidziana przepisami nowelizacji procedura, choć z pozoru nieskomplikowana, w praktyce jest trudna do interpretacji, a jej realizacja obarczona jest dodatkowymi trudnościami związanymi z pandemią.

Ważne Przepisy wprowadzające obowiązkową dematerializację mogą narazić zarząd lub komplementariusza na odpowiedzialność mimo prób zachowania należytej staranności. Przewidziana przepisami nowelizacji procedura, choć z pozoru nieskomplikowana, w praktyce jest trudna do interpretacji, a jej realizacja obarczona jest dodatkowymi trudnościami związanymi z pandemią.źródło: ShutterStock

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1798) wprowadziła do polskiego porządku prawnego z dawna oczekiwaną (r)ewolucję – obowiązkową dematerializację akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.

Ustawodawca wyszedł ze słusznego założenia, że na wdrożenie zmian potrzebny jest czas, nie mógł jednak przewidzieć, że część obowiązków będzie musiała być realizowana w stanie epidemii, kiedy sprostanie im będzie jeszcze trudniejsze. Chodzi o tryb przygotowania się do dematerializacji akcji, który obejmuje w szczególności sposób gromadzenia dokumentów akcji, oraz wzywania akcjonariuszy do składania ich w spółce.

Akcje nie w pełni opłacone

Niestety nie obyło się bez luk. Wątpliwości podmiotów zainteresowanych związane są z art. 16 nowelizacji, zgodnie z którym spółka ma obowiązek wzywać akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnić informację o tym wezwaniu na stronie internetowej spółki przez okres nie krótszy niż trzy lata od dnia pierwszego wezwania, którego dokonuje się do 30 czerwca 2020 r. Jedną z tych wątpliwości jest realizacja powyższego obowiązku w sytuacji, gdy spółka wyemitowała akcje nie w pełni opłacone. Zwłaszcza wobec trudności organizacyjnych związanych z epidemią koronawirusa.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane