statystyki

Przepisy o dematerializacji akcji narażają członków zarządu na odpowiedzialność karną

autor: Dr Jacek Matraszek, Zofia Wojciechowska21.04.2020, 18:00
Ważne Przepisy wprowadzające obowiązkową dematerializację mogą narazić zarząd lub komplementariusza na odpowiedzialność mimo prób zachowania należytej staranności. Przewidziana przepisami nowelizacji procedura, choć z pozoru nieskomplikowana, w praktyce jest trudna do interpretacji, a jej realizacja obarczona jest dodatkowymi trudnościami związanymi z pandemią.

Ważne Przepisy wprowadzające obowiązkową dematerializację mogą narazić zarząd lub komplementariusza na odpowiedzialność mimo prób zachowania należytej staranności. Przewidziana przepisami nowelizacji procedura, choć z pozoru nieskomplikowana, w praktyce jest trudna do interpretacji, a jej realizacja obarczona jest dodatkowymi trudnościami związanymi z pandemią.źródło: ShutterStock

Nowelizacja kodeksu spółek handlowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1798) wprowadziła do polskiego porządku prawnego z dawna oczekiwaną (r)ewolucję – obowiązkową dematerializację akcji spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych.

Ustawodawca wyszedł ze słusznego założenia, że na wdrożenie zmian potrzebny jest czas, nie mógł jednak przewidzieć, że część obowiązków będzie musiała być realizowana w stanie epidemii, kiedy sprostanie im będzie jeszcze trudniejsze. Chodzi o tryb przygotowania się do dematerializacji akcji, który obejmuje w szczególności sposób gromadzenia dokumentów akcji, oraz wzywania akcjonariuszy do składania ich w spółce.

Akcje nie w pełni opłacone

Niestety nie obyło się bez luk. Wątpliwości podmiotów zainteresowanych związane są z art. 16 nowelizacji, zgodnie z którym spółka ma obowiązek wzywać akcjonariuszy pięciokrotnie do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnić informację o tym wezwaniu na stronie internetowej spółki przez okres nie krótszy niż trzy lata od dnia pierwszego wezwania, którego dokonuje się do 30 czerwca 2020 r. Jedną z tych wątpliwości jest realizacja powyższego obowiązku w sytuacji, gdy spółka wyemitowała akcje nie w pełni opłacone. Zwłaszcza wobec trudności organizacyjnych związanych z epidemią koronawirusa.


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane