statystyki

Przekształcenie i łączenie spółek teraz sprawniejsze, a także tańsze

autor: Agata Wysoczyńska03.03.2020, 06:02; Aktualizacja: 03.03.2020, 13:44
Nowe regulacje ułatwiają przeprowadzanie połączeń odwrotnych, gdzie spółka przejmującą jest spółka zależna, zaś spółką przejmowaną spółka dominująca

Nowe regulacje ułatwiają przeprowadzanie połączeń odwrotnych, gdzie spółka przejmującą jest spółka zależna, zaś spółką przejmowaną spółka dominującaźródło: ShutterStock

1 marca 2020 r. weszły w życie zmiany m.in. w zasadach przekształcania i łączenia spółek kapitałowych oraz osobowych. Między innymi ograniczono obowiązek badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta, zrównano uchwałę o przekształceniu z podpisaniem umowy spółki. Wszystko to ma na celu sprawniejsze przeprowadzenie procedur oraz skrócenie czasu ich trwania, a także zmniejszenie kosztów.

Zmiany są efektem dwóch nowelizacji kodeksu spółek handlowych: z 19 lipca 2019 r, o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019 poz. 1655) oraz z 13 lutego 2020 r. oz zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 288).

Bez udziału biegłego

Do najważniejszych zmian nowelizacji należy zaliczyć ograniczenie wymogu badania planu przekształcenia (przygotowywanego przez zarząd spółki lub wszystkich wspólników prowadzących sprawy spółki przekształcanej) przez biegłego rewidenta. Do tej pory wszystkie przekształcenia były objęte takim obowiązkiem. Przy czym na gruncie nowelizacji, zgodnie z nowym brzmieniem art. 559 par. 1 k.s.h., wymóg powołania biegłego nadal będzie obowiązywał w przypadku przekształcenia podmiotu w spółkę akcyjną. Ponadto obowiązek pozostawiono w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o. lub akcyjną (art. 584 8 k.s.h.).

Zatem dzięki zmianom powołanie biegłego nie jest już konieczne m.in. w przypadku: przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z o.o. w spółkę komandytową.

Ograniczenie obowiązku badania planu przez biegłego rewidenta tylko do określonych przypadków to dobra wiadomość dla przedsiębiorców – skróci się bowiem czas trwania procesu przekształcenia spółki. Samo wyznaczenie biegłego przez sąd trwa obecnie do kilku tygodni, zaś badanie przez biegłego – co najmniej kilka tygodni do dwóch miesięcy. To nie wszystko, również obniżą się – i to znacząco – koszty. Zrezygnowanie z badania przez biegłego oznacza w praktyce oszczędność średnio od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane