statystyki

UOKiK: Konsumenci wkręceni w samochodowy biznes

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński02.03.2020, 08:15; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:30
Ukarane spółki mają wysłać listy polecone z wiadomością o decyzji UOKiK do wszystkich osób, z którymi zawarły umowy

Ukarane spółki mają wysłać listy polecone z wiadomością o decyzji UOKiK do wszystkich osób, z którymi zawarły umowyźródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary finansowe na spółkę Praebeo (156 tys. zł) oraz jej następcę – Auto Rentier (84 tys. zł) – za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. O tym, że Praebeo mogło prowadzić oszukańczy biznes, pisaliśmy w DGP blisko dwa lata temu („Przekręt kołem się toczy”, 20 kwietnia 2018 r.).

Mechanizm działalności miał wyglądać tak: klient zaciągał kredyt w banku na kupowany od spółki, co najmniej jeden, samochód. Przez osiem lat pojazd miał być wynajmowany zewnętrznym firmom. Wpływy z wynajmu miały posłużyć m.in. do spłacania kredytu. Sęk w tym, że spółki już po kilku miesiącach przestawały wypłacać wynagrodzenie. Co więcej, część konsumentów miała nawet nie wiedzieć, jaki samochód kupiło – w wielu umowach nie było żadnych informacji na ten temat.

– Praebeo i Auto Rentier ukrywały przed konsumentami ryzyko związane z umową. Ustaliły też relatywnie niską karę umowną, wynoszącą 6 tys. zł w przypadku zerwania przez nie kontraktu z konsumentem. To suma niewspółmierna do kwoty ok. 100 tys. zł kredytu wraz z odsetkami, jaką w takiej sytuacji konsumenci mieli do spłacenia w banku – wskazuje w komunikacie urzędu Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane