statystyki

UOKiK: Konsumenci wkręceni w samochodowy biznes

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński02.03.2020, 08:15; Aktualizacja: 02.03.2020, 08:30
Ukarane spółki mają wysłać listy polecone z wiadomością o decyzji UOKiK do wszystkich osób, z którymi zawarły umowy

Ukarane spółki mają wysłać listy polecone z wiadomością o decyzji UOKiK do wszystkich osób, z którymi zawarły umowyźródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary finansowe na spółkę Praebeo (156 tys. zł) oraz jej następcę – Auto Rentier (84 tys. zł) – za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. O tym, że Praebeo mogło prowadzić oszukańczy biznes, pisaliśmy w DGP blisko dwa lata temu („Przekręt kołem się toczy”, 20 kwietnia 2018 r.).

Mechanizm działalności miał wyglądać tak: klient zaciągał kredyt w banku na kupowany od spółki, co najmniej jeden, samochód. Przez osiem lat pojazd miał być wynajmowany zewnętrznym firmom. Wpływy z wynajmu miały posłużyć m.in. do spłacania kredytu. Sęk w tym, że spółki już po kilku miesiącach przestawały wypłacać wynagrodzenie. Co więcej, część konsumentów miała nawet nie wiedzieć, jaki samochód kupiło – w wielu umowach nie było żadnych informacji na ten temat.

– Praebeo i Auto Rentier ukrywały przed konsumentami ryzyko związane z umową. Ustaliły też relatywnie niską karę umowną, wynoszącą 6 tys. zł w przypadku zerwania przez nie kontraktu z konsumentem. To suma niewspółmierna do kwoty ok. 100 tys. zł kredytu wraz z odsetkami, jaką w takiej sytuacji konsumenci mieli do spłacenia w banku – wskazuje w komunikacie urzędu Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.


Pozostało 34% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane