statystyki

Słowik: Od tragedii do tragedii [OPINIA]

autor: Patryk Słowik17.02.2020, 08:31; Aktualizacja: 17.02.2020, 08:31
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Po niemal każdej tragedii zadajemy sobie pytanie, jak mogło do niej dojść. Odpowiedź jest brutalna: jesteśmy dziadami.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Teza o tekturowości państwa jest już wyświechtana. Przy niemal każdej okazji publicyści przekonują, że Polska zbudowana jest z tektury. Jakkolwiek jednak można się zżymać na brak oryginalności i śmiałych, nowych tez, to – kurczę blade – tak właśnie jest. Polska jest państwem z tektury.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, stwierdziła w ostatnią środę, że „miło jej poinformować, że wskutek jej interwencji zgłoszono autopoprawkę do budżetu na 2020 r.”. Przewiduje ona dodatkowe 2,5 mln zł dla powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Przypomnijmy: w poprzedni poniedziałek wichura zerwała dach samowoli budowlanej w Bukowinie Tatrzańskiej, w której znajdowała się wypożyczalnia narciarska. Zginęły trzy osoby. Szybko wiele osób zaczęło odsądzać od czci i wiary właściwego miejscowo inspektora budowlanego. Mało kto jednak myśli dziś o tym, że inspektor dawał z siebie dokładnie tyle (o ile nie więcej), ile państwa dawało inspektorowi. Powiedzmy wprost: większość polskich organów administracji publicznej na szczeblu od gminnego do wojewódzkiego jest skrajnie niedofinansowanych. W nadzorze budowlanym pracuje zdecydowanie zbyt mało osób. A fluktuacja kadr jest przerażająca. Trudno się temu dziwić, gdy każdy inspektor dałby się zabić za etat misia na Krupówkach.

– Działamy w ramach możliwości inspektoratu. Obsada kadrowa nie pozwala nam opanować wszystkiego w całości, ale w miarę możliwości robimy to etapami – wyjaśnił szef zakopiańskiego nadzoru budowlanego po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. I dodał, że w jego urzędzie pracuje zaledwie dwóch inspektorów.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ardaszir(2020-02-17 22:38) Zgłoś naruszenie 41

    Pani redaktorze, proszę koniecznie przeforwardować swój felieton redakcyjnemu koledze Arturowi Radwanowi, który swego czasu seriami pisał w swoich felietonach dla GP, że administracja zarabia zbyt dużo, bo średnia płac w administracji to 4453 PLN, bo mają trzynastki, a te nie motywują, bo na nagrody idzie więcej niż 3%, bo przerosty zatrudnienia, że dobrze robi rząd PO-PSL zamrażając wynagrodzenia itp. My, urzędnicy, byli i obecni dobrze pamiętamy, co pan AR pisał tu kilka lat wstecz. No to się doczekaliśmy wszyscy taniego państwa, a tanie mięso psy źrą, jak głosi stare przysłowie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane