statystyki

Słowik: Od tragedii do tragedii [OPINIA]

autor: Patryk Słowik17.02.2020, 08:31; Aktualizacja: 17.02.2020, 08:31
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Po niemal każdej tragedii zadajemy sobie pytanie, jak mogło do niej dojść. Odpowiedź jest brutalna: jesteśmy dziadami.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Teza o tekturowości państwa jest już wyświechtana. Przy niemal każdej okazji publicyści przekonują, że Polska zbudowana jest z tektury. Jakkolwiek jednak można się zżymać na brak oryginalności i śmiałych, nowych tez, to – kurczę blade – tak właśnie jest. Polska jest państwem z tektury.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju, stwierdziła w ostatnią środę, że „miło jej poinformować, że wskutek jej interwencji zgłoszono autopoprawkę do budżetu na 2020 r.”. Przewiduje ona dodatkowe 2,5 mln zł dla powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Przypomnijmy: w poprzedni poniedziałek wichura zerwała dach samowoli budowlanej w Bukowinie Tatrzańskiej, w której znajdowała się wypożyczalnia narciarska. Zginęły trzy osoby. Szybko wiele osób zaczęło odsądzać od czci i wiary właściwego miejscowo inspektora budowlanego. Mało kto jednak myśli dziś o tym, że inspektor dawał z siebie dokładnie tyle (o ile nie więcej), ile państwa dawało inspektorowi. Powiedzmy wprost: większość polskich organów administracji publicznej na szczeblu od gminnego do wojewódzkiego jest skrajnie niedofinansowanych. W nadzorze budowlanym pracuje zdecydowanie zbyt mało osób. A fluktuacja kadr jest przerażająca. Trudno się temu dziwić, gdy każdy inspektor dałby się zabić za etat misia na Krupówkach.

– Działamy w ramach możliwości inspektoratu. Obsada kadrowa nie pozwala nam opanować wszystkiego w całości, ale w miarę możliwości robimy to etapami – wyjaśnił szef zakopiańskiego nadzoru budowlanego po tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej. I dodał, że w jego urzędzie pracuje zaledwie dwóch inspektorów.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Ardaszir(2020-02-17 22:38) Zgłoś naruszenie 41

    Pani redaktorze, proszę koniecznie przeforwardować swój felieton redakcyjnemu koledze Arturowi Radwanowi, który swego czasu seriami pisał w swoich felietonach dla GP, że administracja zarabia zbyt dużo, bo średnia płac w administracji to 4453 PLN, bo mają trzynastki, a te nie motywują, bo na nagrody idzie więcej niż 3%, bo przerosty zatrudnienia, że dobrze robi rząd PO-PSL zamrażając wynagrodzenia itp. My, urzędnicy, byli i obecni dobrze pamiętamy, co pan AR pisał tu kilka lat wstecz. No to się doczekaliśmy wszyscy taniego państwa, a tanie mięso psy źrą, jak głosi stare przysłowie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane