statystyki

Spowolnienie przyspieszyło. Gospodarka redukuje biegi

autor: Bartek Godusławski30.01.2020, 06:00; Aktualizacja: 30.01.2020, 08:33
Wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego dało się zauważyć już w III kwartale ubiegłego roku. To, że kolejne miesiące nie przyniosą poprawy sytuacji, było pewne, ale skala spowolnienia jest jednak zaskakująco silna.

Wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego dało się zauważyć już w III kwartale ubiegłego roku. To, że kolejne miesiące nie przyniosą poprawy sytuacji, było pewne, ale skala spowolnienia jest jednak zaskakująco silna.źródło: ShutterStock

Ubiegły rok gospodarka zakończyła na czwórkę. W obecnym tak dobrze już nie będzie, a regres na rynkach objawi się w całej okazałości. Rząd będzie musiał skorygować swoje prognozy.

Po ponad 5-proc. wzroście w roku 2018 w ubiegłym dynamika spowolniła do 4 proc. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie jeszcze gorzej. Hamowanie gospodarki pod koniec minionego roku było bowiem ostre i nie można wykluczyć, że tempo wzrostu znalazło się wtedy poniżej 3 proc. To kiepski prognostyk na ten rok. Rząd założył, że gospodarka urośnie o 3,7 proc., a coraz więcej ekspertów przewiduje, że będziemy się ro zwijali zaledwie na trójkę.

Wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego dało się zauważyć już w III kwartale ubiegłego roku. To, że kolejne miesiące nie przyniosą poprawy sytuacji, było pewne, ale skala spowolnienia jest jednak zaskakująco silna. Z wstępnych szacunków GUS wynika, że w całym 2019 r. PKB urosło realnie o 4 proc. w porównaniu do wzrostu o 5,1 proc. rok wcześniej. Na tej podstawie ekonomiści mogą już obliczyć, jakie było tempo wzrostu w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Dobrych wieści nie mają.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane